Urobila tak necelé tri týždne pred pravdepodobným ukončením platnosti tejto dôležitej zmluvy, ktorá sa považuje za kľúčový prvok globálneho systému kontroly zbrojenia, napísala agentúra DPA. "Sme hlboko znepokojení vývojom v súvislosti so zmluvou INF, ktorej platnosť by mohla skončiť 2. augusta 2019," uviedla vo vyhlásení Mogheriniová.
Apelovala na Rusko, aby reagovalo na opakované obavy týkajúce sa svojho nového mobilného systému pre riadené strely 9M729 a okamžite podniklo kroky pre úplné a transparentné dodržiavanie zmluvy INF. Rusko má niekoľko práporov vybavených novým mobilným systémom 9M729, známym aj pod označením SSC-8, ktorého rakety majú mať dolet viac ako 500 kilometrov.
"Nasledujúce dni sú poslednou šancou na dialóg a potrebné opatrenia na zachovanie tohto dôležitého piliera európskej bezpečnostnej architektúry," konštatovala Mogheriniová. Zmluva INF, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazuje okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500-5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.
Rusko i Spojené štáty plnenie INF pozastavili, keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania. Washington avizoval, že od INF definitívne odstúpi 2. augusta, ak Rusko dovtedy nezlikviduje svoj nový raketový systém. Ruský prezident Vladimir Putin 3. júla podpísal zákon o pozastavení plnenia zmluvy INF zo strany Moskvy. Rusko tento krok oznámilo 2. februára po tom, ako tak koncom januára urobili aj Spojené štáty.