Mladý predseda Progresívneho Slovenska (PS) a najnovšie aj líder kandidátky volebnej koalície so stranou Spolu Michal Truban (35) chce byť novým premiérom. Nový Čas zisťoval u analytika, do akej miery sú ambície novej tváre medzi politikmi reálne a či je pripravený na takúto významnú úlohu.
Dá sa hovoriť o raketovom nástupe. Do sveta politiky vstúpil podnikateľ a zakladateľ viacerých startupov v strane Progresívne Slovensko, kde najskôr pôsobil ako podpredseda. Všetko zmenila Zuzana Čaputová, ktorú ako kandidátku hnutia zvolili voliči v marci za prezidentku. Jej úspech pomohol aj progresívcom, ktorí sa vo februári spojili so stranou Spolu a preferencie im odvtedy začali prudko stúpať nahor. V apríli avizoval odchod z čela Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, ktorého Michal Truban po májovom sneme nahradil na poste predsedu.
Truban napokon uspel aj v súboji o lídra kandidátky s Miroslavom Beblavým (42) a do volieb tak ide ako prvý muž dvojkoalície PS/Spolu a ambiciózne poškuľuje aj po premiérskom kresle. „Ďakujem aj členom strany, ktorí ma prijali ako svojho volebného lídra. Určite to pre nich nebolo jednoduché. K zodpovednosti, ktorú mi zverili, pristupujem s pokorou a rešpektom,“ skonštatoval Truban, ktorý ako svoju hlavnú prednosť prezentuje schopnosť spájať a to, že nie je zaťažený politickou minulosťou. Dodal, že sám však krajinu nespasí.
„Spasí ju to, keď sa dokážeme spájať a začneme rozmýšľať nad naším spoločným cieľom. Verím tomu, že v takejto spolupráci sa nám to podarí a posunieme Slovensko výrazne dopredu,“ doplnil nový líder dvojkoalície strán. Beblavý sa tak musí uspokojiť s pozíciou programového lídra do volieb. „Spojenectvá nebývajú ľahké, inak by ich robili všetci. Vyžadujú si kompromisy a schopnosť odložiť ego nabok a sústrediť sa na to dôležité,“ vyhlásil Beblavý. Spoločný volebný program chcú strany predstaviť v septembri.
Mínusom je neskúsenosť
Grigorij Mesežnikov, politológ
- Voľba Trubana do čela kandidátky odrážala pomer síl medzi týmyto dvoma stranami. Poznateľnosť Beblavého je samozrejme vyšia než Trubana. Je to človek, ktorý je v politike od roku 2002, zatiaľ čo u Trubana je to len niekoľko mesiacov. Pre Trubana hovorí to, že je to človek so zjavnými ambíciami no ale nevýhodu je, že je menej známy a nemá skúsenosti s veľkou politikou a nepôsobil v orgánoch verejnej moci. Z tohto pohľadu by Beblavý bol pre dvojkoalíciu istejší. Líderstvo je však založené aj na takých veciach ako charizma či osobné sympatie. Teraz sa ukáže či na to Truban má.
Je ako nepopísaný papier
Tomáš Koziak, politický analytik
- Truban je lídrom Progresívneho Slovenska a v koalícii so Spolu pri súčasných 15%-ných preferenciách prispelo PS určite väčším podielom a gro tohto úspechu určite leží na nich. Preto je prirodzené, že Truban by v prípade volebného úspechu bol kandidátom na premiéra. Tento post však vyžaduje aj isté schopnosti plávať v tmavých zákutiach straníckej politiky. Jeho slabinou preto môže byť nedostatok skúseností. Naopak silnou stránkou je, že nie je zaťažený žiadnou negatívnou politickou minulosťou.