"Pokračujúce kroky dobrej vôle zo strany Iránskej islamskej republiky sú založené na princípe reciprocity práv a povinností" vyplývajúcich z jadrovej dohody, uviedlo v pondelňajšom vyhlásení iránske ministerstvo zahraničných vecí. Zároveň vylúčilo, že by sa Teherán mohol vrátiť k plnému dodržiavaniu dohody bez toho, že by európski partneri prejavili "politickú vôľu a praktickú schopnosť" dosiahnuť zmiernenie sankcií voči Iránu.
Tri európske signatárske krajiny - Francúzsko, Británia a Nemecko - vyzvali v nedeľu na zmiernenie súčasného napätia okolo jadrových programov Iránu a na riešenie sporných otázok prostredníctvom dialógu. Trojica krajín vo vyhlásení vyjadrila znepokojenie nad rizikom ďalšieho oslabovania dohody. Jej prežitie podľa ich slov závisí od Iránu.
Dohoda z roku 2015, oficiálne označovaná ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Spojené štáty odstúpili od tejto dohody už v máji 2018 a následne obnovili sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy.
Irán minulý týždeň oznámil, že začal obohacovať urán na 4,5-percentný podiel štiepneho izotopu, zatiaľ čo spomínaná dohoda o obmedzení iránskeho jadrového programu takéto obohacovanie ohraničuje na 3,67 percenta.