Pri realizácii nového kostola v žilinskej mestskej časti Budatín totiž stavebníci neschválili všetky potrebné povolenia, keďže ani netušili, že stavba má mať viacero častí. Oporný múr tak podľa úradu realizovali bez právoplatného stavebného povolenia. Čo cirkvi hrozí?
O tom, že cirkev má stavať stavbu načierno, sa dozvedel sused. Nechápal totiž, ako mohol stavebný úrad povoliť stavbu kamenného múru. „Informoval som sa na stavebnom úrade a to, čo som tušil, bolo realitou, na stavbu betónovej opachy nemá cirkev povolenie. Stavebný úrad ani nevedel, že tu niečo stavajú, navyše oporný múr stavajú dokonca bez základov,“ povedal pre Nový Čas dotknutý majiteľ susedného pozemku Peter Hajaš.
Stavebný úrad vydal ešte 8. apríla k veci jednoznačné stanovisko. „Stavba kostola sa uskutočňuje v súlade s vydaným územným rozhodnutím a stavebným povolením. Stavba oporného múru nebola predmetom územného rozhodnutia o umiestnení stavby ani predmetom stavebného povolenia. Stavebník realizuje túto stavbu bez právoplatného stavebného povolenia,“ stojí v rozhodnutí.
Pomoc susedovi?
Vedúci odboru Roman Dolejší informoval, že stavebný úrad začína konanie o dodatočnom povolení stavby, zároveň potvrdil, že ide o správny delikt a stavebníkovi uloží sankciu. „Farnosť Budatín začala stavať oporný múrik – tri rady tehál na vlastnom pozemku, aby pomohla susedovi a zaistila mu svah, aby sa nezosypoval. Pán farár nevedel, že je treba na to osobitné stavebné povolenie a v súčasnosti ho už vybavuje,“ povedal pre Nový Čas hovorca žilinskej diecézy, ktorá patrí pod rímskokatolícku cirkev, Zdenko Pupík.
„Mesto sa vyjadrí až po prešetrení okolností,“ uviedla vedúca komunikačného odboru mesta Žilina Katarína Gazdíková. Susedovi však rozhodnutie Stavebného úradu nestačí. „Ja nechcem na hranici pozemku takýto nebezpečný múr, postavený bez základov. Zo strany kostola je navezená hlina, ktorá tlačí na môj pozemok a hrozí, že tam niekoho zavalí. Žiadam kompetentné orgány o odstránenie nebezpečnej stavby a nech si pozemok ohradia bezpečným oplotením,“ dodáva.