Stretnutie sa začalo ešte v nedeľu na palube lode OSN v Červenom mori, informovala v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenie s "jemenských vládnych kruhov".
Samotná OSN oznámila prostredníctvom Twitteru, že išlo o dvojdňové rokovania pod vedením šéfa medzinárodnej pozorovateľskej misie v Jemene, dánskeho generála vo výslužbe Michaela Lollesgaarda.
Jemenské vládne sily, podporované vojenskou koalíciou na čele so Saudskou Arábiou, a šiitskí povstalci známi ako húsíovia sa dohodli na prímerí v Hudajde ešte v decembri 2018. Dohodu vtedy sprostredkovala takisto OSN. V máji húsíovia odovzdali pobrežnej stráži kontrolu nad prístavmi Hudajda, Salíf a Ras Ísá, medzinárodne uznávaná jemenská vláda však tento krok spochybnila.
Výbor zriadený na základe decembrovej dohody zo Švédska sa teraz dohodol na "mechanizme a nových opatreniach", ktoré majú "posilniť prímerie", informovala o výsledku najnovších rokovaní agentúra AFP.
Bezpečnostná rada OSN medzitým na pondelkovom zasadnutí v New Yorku jednomyseľne schválila predĺženie pozorovateľskej misie v Hudajde o šesť mesiacov - do 15. januára 2020. Vyzvala zároveň generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby zabezpečil doplnenie stavu príslušníkov tejto misie, ktorých je namiesto predpokladaných 75 v súčasnosti len 20.
Násilie v Jemene sa začalo už v roku 2014, keď húsíovia podporovaní Iránom dobyli hlavné mesto Saná. Medzinárodná koalícia, stojaca na strane legitímnej jemenskej vlády, zasahuje proti týmto povstalcom od marca 2015.
V dôsledku dlhotrvajúcich bojov sú milióny Jemenčanov na pokraji hladomoru. Vojna tak spôsobila najhoršiu humanitárnu krízu na svete. Pri dodávkach humanitárnej pomoci majú významnú úlohu práve prístavy na pobreží Červeného mora.