Na zachraňovaní hradných múrov sa budú podieľať až do jesene. Okrem opravy múrov chlapi napríklad montovali bleskozvody v 20-metrovej výške. Robotu zvládajú bez problémov, pri vynášaní materiálu sa však občas zapotia.
Horolezci sa podieľajú na sanácii západných palácov hradu. „Našou úlohou je opraviť múry, z ktorých je vodou vymytá malta, a zaceliť časti, ktoré už z múrov vypadli. Následne budeme stabilizovať skalné bralo, ktoré je pod múrmi. Momentálne však pomáhame pri demontáži starého bleskozvodu a montáži nového. Naši chlapi sa spúšťajú zvrchu a postupne opravujú múry, alebo montujú, čo je potrebné,“ prezradil šéf výškových pracovníkov Peter Köteleš.
Podľa neho problém je hlavne s dopravou materiálu na hrad, výškové práce jeho ľudia zvládajú bez problémov. „Materiál sa však dá dopraviť len na hlavné nádvorie a odtiaľ ho nosíme do vrchných častí hradu ručne, prípadne používame provizórnu lanovku,“ vysvetľuje Köteleš, ktorý je nielen horolezcom podobne ako ľudia z jeho tímu, ale aj horským vodcom.
Na Nebojsa sa nebáli
V utorok dvaja z horolezcov výnimočne pomáhali pri demontáži starého a montáži nového špeciálneho bleskozvodu, ktorý by mal priťahovať blesky, aby neudierali do celého hradu, ale iba do zariadenia určeného na tento účel.
„Práca ide bez problémov. Dôležité je preferovať dôslednosť pred rýchlosťou, aby sme toho viac nepokazili, ako urobíme,“ usmievali sa horolezci, z ktorých jeden odstraňoval staré skoby bleskozvodu pomocou brúsky. Druhý vŕtal nové diery. „Je to prvá časť prvej etapy rekonštrukcie hradu. Ide o naťahovanie inžinierskych sietí do hornej časti hradu a rekonštrukciu kapitánskeho domu a predprípravu Románskeho paláca, ktorá bude nasledovať. Práce financujeme zo sumy 1 milión €, ktorú sme dostali od vlády,“ uzavrela zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea v Levoči.