Cieľom akcie bolo posúdiť bezpečnosť vytypovaných skupín, a to používania ftalátov v hračkách a výrobkoch určených na starostlivosť o dieťa. Dodržiavanie základných bezpečnostných požiadaviek posudzovali inšpektori vizuálne a v prípade podozrenia na nebezpečnosť odobrali vzorky na laboratórne analýzy.
"Inšpektori SOI navštívili 22 distribútorov, teda špecializovaných predajní, veľkoobchodných skladov a obchodov, kde mali v ponuke aj hračky. Pri vizuálnej kontrole označovania zistili nedostatky u 7 druhov za vyše 3500 Sk (116,18 eura). Označenie výrobcom alebo dovozcom chýbalo u jedného druhu a značkou zhody CE u 6 druhov. Bezpečnostné upozornenie alebo návod nenašli u jedného druhu a v štátnom jazyku u dvoch druhov," uviedol riaditeľ Inšpektorátu SOI pre Banskobystrický kraj Karol Šuiták.
V 2 prevádzkových jednotkách (PJ) zakázali kontrolóri 7 druhov hračiek predávať do vykonania nápravy. V 6 kontrolovaných PJ odobrali 9 vzoriek tovaru na posúdenie kvality, bezpečnosti a zhody určených výrobkov uvedených na trh. Päť hračiek nevyhovelo predpísaným požiadavkám. Všetky druhy kvalifikované ako nebezpečné výrobky inšpektori oznámili do systému RAPEX spolu s prijatými opatreniami na zabezpečenie ochrany detí pred ich rizikovosťou. Zakázali ďalšie obchodovanie s nimi, stiahli ich z trhu a informovali kupujúcich o ich rizikách.
Za zistené nedostatky začala SOI v 3 prípadoch správne konanie, na základe ktorého uložia subjektom peňažnú pokutu. "SOI venuje kontrole hračiek ako sortimentu, ktorý je určený pre najrizikovejšiu a najzraniteľnejšiu skupinu spotrebiteľov deti, neustále zvýšenú pozornosť. Okrem bežných kontrol sa v rámci celoslovenských akcií zameriava na určité skupiny hračiek, vyhľadáva na trhu SR nebezpečné výrobky hlásené cez systém RAPEX a na základe vizuálneho podozrenia na nebezpečnosť alebo na podnet spotrebiteľov dáva preverovať ich bezpečnosť," zdôraznil riaditeľ.
Výsledky kontrolnej akcie potvrdili, že pri uvádzaní hračiek na trh pôsobia ešte podnikateľské subjekty, ktoré si povinnosti vyplývajúce z platných predpisov neplnia uspokojivo. Aj konkrétne zistenia inšpektorov opäť poukázali na nevyhnutnosť pokračovať v intenzívnom výkone dozoru SOI zameranom práve na hračky pre deti do 36 mesiacov i v nasledujúcom období.