Mladí ľudia sa dnes snažia zachytiť akýkoľvek moment a zdieľať svoje zážitky s priateľmi či rodinou. Často fotografujú a nakrúcajú aj zážitky, ktoré by si mali vychutnávať naživo a nie cez obrazovku malého digitálneho zariadenia. Medzi tieto vzácne momenty patria aj koncerty a festivaly - nakrúcajú, fotia sa a zdieľajú momenty na sociálnych sieťach, čím ukracujú o plnohodnotný zážitok nielen seba, ale aj samotných hudobníkov. Vo svete už na tento fakt upozornili napríklad speváčka Alicia Keys, Adele, Kendrick Lamar či raper Kanye West.
Speváčka Adele dokonca počas svojho vystúpenia prestala spievať a upozornila publikum, že je skutočná osoba a nechce, aby si ju fanúšikovia nakrúcali: „Mohli by ste ma prestať natáčať? Som naozaj tu, v reálnom živote. Môžete si ma vychutnať v reálnom svete a nie prostredníctvom fotoaparátu. Toto nie je DVD, toto je skutočná show.“
Čo na to Slováci? Dokážu sa umelci stretnúť s pochopením medzi fanúšikmi? Do svedomia sme našimi otázkami vstúpili viacerým návštevníkom festivalu Pohoda. Dokážu si predstaviť festival bez mobilu? Nakrúcajú si koncert svojej obľúbenej kapely a prekáža im, keď to robí niekto iný?
Odmietavý názor ohľadom premotivovaných fanúšikov vyjadrili na festivale Yxo, či herci Zuzana Haasová a Juraj Bača. A podobnú osvetu ako zahraniční umelci sa rozhodli šíriť aj slovenskí hudobníci: „Celý rok beháme po Slovensku a užívame si jedinečnú atmosféru spojenú s každým koncertom. Čo nás už baví trochu menej je, keď namiesto vašich vysmiatych tvárí vidíme vaše telefóny,“ odznelo v otvorenom príspevku skupiny Billy Barman. K nej sa pridal aj raper Vec: „Ja už som svojich fanúšikov párkrát poprosil o to, aby sa vykašlali na to, vnímať koncert skrz displej telefónu alebo fotoaparátu. Prichádzajú tým o vzácne momenty.“
A nielen to. Ak ľudia mobilné telefóny používajú v zdravej a umiernenej norme, prinášajú im potešenie, informáciu a podporujú vzťahy. Ak ich ale používame viac ako je bežná miera, prichádzajú komplikácie: „Niektorí výskumníci bijú na poplach a hovoria, že nadmerné používanie mobilov a sociálnych sietí a celkovo internetu najmä mladými ľuďmi znižuje výkonnosť a IQ, zhoršuje príznaky mnohých psychických problémov ako poruchy pozornosti, osamelosť, prežívanie úzkosti a depresie. A negatívne tiež zasahuje do kvality medziľudských vzťahov a celkovo duševného a fyzického zdravia,“ tvrdí Holdoš.
Orange preto pred pár dňami odštartoval kampaň mobil dole #hlavahore, ktorá chce motivovať ľudí k zmysluplnému používaniu mobilov a aby napríklad počas koncertov odložili svoje telefóny a užili si ich naživo. Túto myšlienku sa rozhodli podporiť počas letných festivalov Pohoda, Grape a The Legits Blast, ktorých je partnerom.