Pravosť nahrávky, pod ktorou je podpísaná "mediálna kancelária IS v Tunisku" a ktorá budí zdanie, že bola natočená priamo v tejto severoafrickej krajine, sa podľa agentúry AFP zatiaľ nepodarilo overiť. Metropolou Tuniska pred takmer troma týždňami otriasli dva útoky samovražedných atentátnikov, ktorí sa hlásili k IS. Pri útokoch zomreli dvaja ľudia a sedem ďalších bolo zranených.
Video sa objavilo na účte IS na internetovej komunikačnej platforme Telegram. Vystupujú v ňom zahalení a ozbrojení muži, ktorí prisahajú vernosť Abu Bakr Bagdádímu. To je vodca IS, ktorého označujú za "veliteľa veriacich". "Vašim vojakov a synom na území Kajruvánu sa darí dobre," odkazuje vo videu jeden z mužov Bagdádímu. Chudobný región Kajruván v centrálnej časti Tuniska je považovaný za baštu islamistov v tejto krajine. Ďalší muž na videu potom vyzýva na "rozsievaniu teroru" v Tunisku.
Tunisku sa na rozdiel od mnohých iných štátov, kde sa v roku 2011 v rámci takzvanej arabskej jari konali veľké protivládne protesty, podarilo prejsť k demokracii bez väčších násilností. Od tej doby však krajina podľa AFP zaznamenala rozmach džihádistického hnutia. Pri útokoch islamistov tam za posledné roky zahynuli desiatky policajtov i civilistov, medzi nimi aj niekoľko zahraničných turistov. Hoci sa bezpečnostná situácia v Tunisku postupne zlepšuje, stále tam od útokov z novembra 2015 platí výnimočný stav, ktorý prezident pravidelne obnovuje.
V krajine panuje rozjatrená politická atmosféra kvôli blížiacim sa parlamentným a prezidentským voľbám, plánovaným na október a november, a tiež kvôli zdravotnému stavu 92-ročného prezidenta Kájdou Sibsího. Ten bol v deň posledných útokov IS vo vážnom zdravotnom stave hospitalizovaný, po niekoľkých dňoch ho však lekári prepustili. Sibsí tak vo funkcii zostáva. Sibsího smrť by mohla krajinu uvrhnúť do politickej neistoty, poznamenala AFP. Tunisko stále nemá ústavný súd, ktorý by mal v prípade predčasného uvoľnenia prezidentského postu hrať zásadnú úlohu. Hrozilo by teda ústavné vákuum.