„Nech mi, prosím, niekto vysvetlí, ako a hlavne kde sa mal zamestnať s jeho diagnózou? Kričí mi celé vnútro. Z čoho má môj syn žiť?“ pýta sa zúfalá Marcela, ktorej sa po zverejnení príbehu na sociálnej sieti začali ozývať ľudia z celého Slovenska.
Argumenty poisťovne
Aby bol postihnutému človeku poskytnutý invalidný dôchodok, musí podľa poisťovne splniť dve podmienky. Jednak mu jeho zdravotný stav nedovoľuje pracovať naplno a druhé kritérium je, že musí mať odpracovaný určitý počet rokov, čo Janko nesplnil. „Vzhľadom na to, že doteraz kvôli chorobe nepracoval, túto podmienku nesplnil a invalidný dôchodok mu nemohol byť priznaný,“ vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Druhým dychom však dodáva, že posudková lekárka sa mala viac zaoberať históriou ochorenia, kde by zistila, že žiadateľ trpí týmto ochorení od narodenia. „Pri invalidite z mladosti už netreba žiadne obdobie dôchodkového poistenia. A to je práve prípad pána Gancarčíka,“ dodal Višváder s tým, že Jankova rodina môže podať odvolanie a po doložení lekárskych správ spred 18. roku života mu dôchodok bude zrejme automaticky schválený.
Ako je možné túto chorobu liečiť?
Rozhodujúci význam v liečbe má ucelená a pravidelná rehabilitácia. Včasné rehabilitácie, najmä do 1 roka, dokážu zlepšiť kvalitu života detí s DMO aj ich rodiny. Celkový vývin pohybových schopností dieťaťa je pomalší ako u zdravého dieťaťa. Dieťa sa bude musieť podrobiť rehabilitačnému cvičeniu, ktoré sa musí vykonávať pravidelne a dôsledne podľa inštrukcií rehabilitačného lekára. Znamená to teda, že cvičenie v zariadeniach na to určených je iba malou časťou úspechu a kľúčovými sú práve rôzne hravé formy rehabilitácie v domácom prostredí.