V troch vzorkách posledného testovania sa vyskytoval azbest, ktorý síce po zakopaní do zeme neohrozuje zdravie ľudí, avšak manipulácia s ním je nebezpečná a nemal byť použitý pod diaľnicou. Informoval o tom v stredu rezort dopravy s tým, že podnikne kroky, aby bol nepovolený materiál zo stavby odstránený.
Na základe výsledkov testov príslušná sekcia Ministerstva dopravy a výstavby SR vyzvala koncesionára, aby bezodkladne odviezol kontaminovaný materiál a nahradil ho vyhovujúcim materiálom. Rovnako podľa hovorkyne rezortu dopravy Karolíny Duckej koná aj Špeciálny stavebný úrad, ktorý tiež dostal výsledky dodatočných vzoriek a na ich základe zvolal pracovné stretnutie s koncesionárom.
Ministerstvo žiada vysvetlenie aj od nezávislého dozoru, ako je možné, že takýto odpad neidentifikoval a ministerstvo o tom neinformoval. Ako uvádza rezort dopravy, problém sa podľa dostupných údajov týka relatívne krátkeho úseku diaľnice pri Jarovciach, pričom kontaminovanú zeminu je možné odviezť a nahradiť kvalitnými materiálmi. Ministerstvo ubezpečuje, že toto riešenie nemusí mať dosah ani na finálny termín otvorenia diaľnice, ak bude realizované včas.
Reakcia ministra
„Vždy som veľmi jasne a transparentne komunikoval, že všetky diaľnice musia spĺňať nielen technické, ale aj environmentálne kritériá. Preto som dal urobiť viacero testovaní napriek tomu, že koncesionár tvrdí, že je všetko v poriadku. Podnikneme všetky potrebné kroky, aby v násypoch diaľnice neostal žiadny nebezpečný materiál. Koncesionár to musí zabezpečiť na vlastné náklady,“ zdôraznil minister dopravy Árpád Érsek.
Petržalský poslanec Miroslav Dragun vlani v októbri na tlačovej konferencii pri Umelom kopci v Petržalke upozornil na to, že pri odstraňovaní starej skládky sa spracúva azbest, ktorý uniká do ovzdušia a jeho časti končia pod telesom bratislavského obchvatu. „Bol by som radšej keby som sa mýlil a žiaden azbest by sa v obchvate nenašiel. Ale keďže sa našiel je úlohou zodpovedných, aby bol odstránený a nahradený materiálom, ktorý na takúto stavbu patrí,“ povedal.
Spoločnosť D4R7 Construction podrobne zhodnotí výsledky dvoch nezávislých laboratórií - jedného povereného ministerstvom a jedného zo svojej strany. V spolupráci s rezortom dopravy a ďalšími nezávislými odborníkmi následne urýchlene rozhodne, ako bude ďalej postupovať s nájdeným materiálom obsahujúcom azbest. „Akonáhle sa dozvieme viac, budeme, samozrejme, informovať slovenskú verejnosť,“ povedal generálny riaditeľ Juan José Bregel.
Spôsobuje rakovinu
- Azbest je pre ľudský organizmus vysoko škodlivý a nebezpečný. Ide o silne karcinogénnu látku. Používanie azbestu je na Slovensku zakázané. Azbestové materiály sa považujú za nebezpečný odpad. Takéto materiály (napr. starú krytinu) smie odstraňovať iba spoločnosť s príslušným opatrením za dodržania stanovených postupov.
Tieto choroby má na svedomí
1. azbestóza pľúc
2. rakovina pľúc
3. mezotelióm - rakovina obalov pľúc a hrudníka (pohrudnice) alebo brušnej dutiny (pobrušnice)