Keďže manželia sa starajú o kone, boli podozriví, že znečisťujú hnojom spodnú vodu. Nakoniec znalec v posudku na objednávku polície potvrdil, že voda nie je kontaminovaná. Manželia sa však túto nepríjemnosť rozhodli riešiť, podali žalobu na ministerstvo vnútra. Sudca prvostupňového súdu uznal, že policajný zákrok s kukláčmi bol neprimeraný a nezákonný. Ministerstvo sa voči rozsudku odvolalo.
Kolekovci žiadali za traumu, ktorú im spôsobil zásah kukláčov, náhradu škody vo výške 2 020 € a nemajetkovú ujmu 21 750 eur. Súd im priznal dokopy 4 500 eur, no na peniaze si ešte počkajú, keďže ministerstvo vnútra sa odvolalo. „Súd nám priznal nemajetkovú ujmu, lebo do smrti budeme žiť v strachu. Aj zo zásahu, aj z toho, čo nám sused urobí,“ povzdychla si Ľubica.
Manželia tvrdia, že sused Ladislav Uzsak (53), ktorý na nich podal trestné oznámenie za znečisťovanie vody hnojom, im stále robí naprieky. „Má tu letisko, ktoré prevádzkuje načierno,“ vraví Ľubica, čo Ladislav Uzsak popiera. Jej manžel je ešte konkrétnejší. „Všetko sme zaplatili a zlegalizovali, tak nech to spraví aj on. Robí tu rachot, lieta nad mojím pozemkom a na lietadle, z ktorého potom rozhadzuje deťom cukríky, má hákový kríž,“ rozhorčuje sa Ladislav.
Aj keby sa Kolekovci chceli vrátiť späť do Rakúska, kde roky žili, nemajú miesto, kam by dali zvieratá, o ktoré sa starajú. „Prišli sme do rodnej zeme na dôchodok. Zachraňujeme zvieratá, ktoré nikto nechce. Nechávame ich dožiť. Potrebujeme pôdu aj pre ne,“ vysvetľuje Ľubica.
Susedia na nože
Svoj pohľad na situáciu Novému Času prezradil aj sused a prevádzkovateľ letiska Ladislav Uzsak. „Predali sme im pozemok, pričom vedeli, že tam bude plocha pre malé športové zariadenia. Odsťahovali kone z Vlkov k nám, aby mali pre nich viac priestoru. Teraz máme hnoj pri oknách,“ hovorí Uzsak, ktorý mal v osade Malý Madaras letisko skôr, ako tam Kolekovci prišli s koňmi. Osvedčenie na jeho prevádzku má od roku 2013.
„Fungovali sme normálne. Kolekovi som povedal, že ak bude potrebovať chodiť cez môj pozemok, nech si urobí bránu. My sme si tam postavili sedenie, kde sme grilovali a zrejme mal pocit, že sme to tam zahatili. Chcel, aby som mu dal na list vlastníctva právo prechodu, ale to bola len kamarátska služba. Odvtedy začali problémy,“ pokrčil ramenami Ladislav (53) s tým, že z lietadla videl voľne položený hnoj a hnojovku, ktorá stekala do spodnej vody. „Starosta neurobil, čo mal, tak som podal trestné oznámenie a dal som vzorky na rozbor. Vodu nám zakázali používať, lebo bola kontaminovaná. Mám informáciu, že kukláči tam boli preto, lebo sa tam kompetentní nevedeli dostať na odobratie vzoriek,“ povedal sused.
Zároveň priznal, že následne mal niekoľko kontrol z hygieny aj on, lebo podľa susedov z jeho lietadiel vytekal olej. „Letisko je legálne, nájdete ho aj v databáze letísk a lietadlá sú v stopercentnom stave. Čo sa týka hákového kríža, som v klube vojenskej histórie, kde sú vymedzené podmienky hákového kríža - lietadlo je historická replika. Keď robím MDD, kríž prelepím,“ dodal Uzsak. Nový Čas požiadal o vyjadrenie k prípadu aj samotnú políciu. „Informácie ku konkrétnym osobám – či už fyzickým alebo právnickým, neposkytujeme,“ povedal hovorca polície Michal Szeiff. Obec Tomášov, súčasťou ktorej je osada Malý Madaras, sa do našej uzávierky nevyjadrila.
Roky sa súdia aj s inou obcou
Kolekovci dlhé roky žijú v obci Vlkov, ktorá sa nachádza necelých 5 km od osady pri Tomášove. „Máme s nimi súdny spor už asi 8 rokov. Vypisujú na všetky strany a udávajú. Tento rok máme od nich 30 podaní, ale rekord bol 60. Najprv boli s každým veľkí kamaráti, ale keď sa im znepáčili, bol to koniec. Nanucujú svoj názor a kto s nimi nesúhlasí, už je neprijateľný. Pána Uzsaka som videl len raz, ale vraj aj s ním boli zadobre a potom nastali spory,“ prezradil starosta Vlkov Baltazár Fejes.