Informovala o tom agentúra AFP. Moskva obviňuje Washington z narúšania celosvetového systému kontroly zbraní tým, že odstupuje od kľúčových zmlúv. USA uviedli, že boli nútené konať po porušeniach zo strany Ruska. Spojené štáty na rozhovoroch v Ženeve zastupoval zástupca ministra zahraničných vecí John Sullivan a námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Andrea Thompson. Ruskú delegáciu viedol námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
Delegácie podľa vyhlásenia amerického ministerstva zahraničných vecí hovorili o svojich postupoch v oblasti stratégie. "Delegácia Spojených štátov takisto zdôraznila obavy ohľadom vývoja a rozmiestňovania nestrategických jadrových zbraní a nedostatku transparentnosti v súvislosti s terajšími povinnosťami," uvádza sa v tlačovej správe ministerstva.
Rusko i Spojené štáty pozastavili plnenie Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania. Zmluva, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazuje okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500-5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.
Platnosť zmluvy tzv. Nový START z roku 2010 o znížení počtu strategických útočných zbraní by mala vypršať v roku 2021. Ruský prezident Vladimir Putin už niekoľko krát vyzval Spojené štáty na začatie rokovaní o novej zmluve.