Skutočnosť je však odlišná, pretože podľa výskumu sú ľudia, ktorí sa červenajú, veľkorysí a dôveryhodnejší. Nejde teda o znak slabosti či plachosti, ako si mnohí myslia.
Ľudia sú podľa zistení Darwina jediným druhom, o ktorom sa vie, že sa červenajú. Po pozorovaní gest opíc definoval túto reakciu ako „najzvláštnejšiu a najviac ľudskú zo všetkých výrazov“, ktorá sa pravdepodobne deje kvôli mechanizmu sociálnej obrany proti pocitom ako je vina alebo hanba, píše brightside.me.
Vďaka tejto reakcii sú však ženy pre opačné pohlavie omnoho atraktívnejšie. Hoci toto gesto ukazuje zraniteľnosť, tiež vytvára pocit intimity, ktorý je pre opačné pohlavie pôsobivý. Okrem toho robí ženy žiarivejšími, čo je dôvod, prečo, si vlastne aplikujú ružovú lícenku.
Podľa štúdie, ktorú publikoval časopis Journal of Personality and Social Psychology, sú ľudia, ktorí sa ľahko začervenajú, považovaní za dôveryhodných a veľkorysejších v porovnaní s tými, ktorí nereagujú rovnakým spôsobom.
Prečo sa teda červenáme?
Naša tvár sa začervená, keď sa nachádzame v trápnej situácii. Telo vtedy uvoľní adrenalín, čo spôsobuje začervenanie kože, pretože zvyšuje prietok krvi do ciev. Tento proces je spojený s naším nervovým systémom, ktorý nemôžeme kontrolovať. Môžeme tiež cítiť zvýšenú činnosť srdca, zrýchlené dýchanie a u niektorých ľudí sa prejaví potenie.