Trump pritom vôbec nevedel, kto je Muradová a za čo dostala prestížnu cenu. Svoj životný príbeh mu musela vyrozprávať dvakrát, informovala vo štvrtok agentúra AFP. Muradová bola jednou z tisícov jezídskych žien a dievčat, ktoré uniesli a k sexuálnemu otroctvu donútili príslušníci Islamského štátu, keď sa v roku 2014 zmocnili časti územia Iraku. V stredu bola Muradová v skupine ľudí, ktorí zažili perzekúcie z náboženských dôvodov a ktorých Trump prijal vo svojej Oválnej pracovni.
Muradová Trumpovi vyrozprávala, ako islamisti zabili jej matku i šiestich bratov, a upozornila, že 3000 jezídov je stále nezvestných. Trump na jej slová reagoval: "A vy ste dostali Nobelovu cenu? To je neuveriteľné. A prečo vám ju dali?" AFP napísala, že Muradová po krátkej pauze vyrozprávala svoj životný príbeh znova.
Muradová sa nositeľkou Nobelovej ceny za mier stala v roku 2018 spoločne s konžským gynekológom Denisom Mukwegem. Jezídi sú náboženská komunita obývajúca niekoľko krajín na Blízkom východe a južnom Kaukaze. Sú dosť uzavretí a ich viera - jezídizmus - je podľa viacerých analytikov veľmi špecifická: je založená nielen na prvkoch islamu a kresťanstva, ale najmä jarsanizmu, starokurdského náboženstva, ktoré historicky vychádza zo staroperzského učenia Zarathuštru - zoroastrizmu.
Radikálni, ale aj umiernení moslimovia vidia v jezídoch dodnes "vyznávačov diabla", pretože vraj nesprávne vykladajú určité prvky náboženstva. Aj toto je jeden z dôvodov prenasledovania jezídov, a to zo strany väčšinových šiitov, sunnitov, ale aj Kurdov. Hlavným dôvodom je boj o moc a pôdu.