Našli tu osídlenie staršie ako 15-tisíc rokov z čias konca ľadovej doby. Podľa zistení našich odborníkov, ktorí spolupracujú s univerzitou v Krakove, obývali oblasť jaskyne Hučivá diera tí istí ľudia ako španielsku Altamiru či francúzsku Lascaux.
Archeológom sa po prvý raz potvrdilo, že v tatranskej jaskyni bolo praveké osídlenie. „V jaskyni Hučivá diera, ktorá je vo výške 937 metrov, sme objavili ľudské osídlenie kultúry magdalenienskej, ktorú definujeme ako kultúru lovcov sobov. Sú to tí istí ľudia, ktorí osídlili a pomaľovali napríklad Altamiru v Španielsku alebo jaskyne vo Francúzsku,“ vysvetlil archeológ Marián Soják. Ten tu už v roku 2002 našiel črepy zo 16. storočia, v decembri 2018 zase tri kamenné nástroje.
Spojil sa preto s profesorom Pavlom-Valde Novákom (65) z Jagelovskej univerzity v Krakove a dnes na mieste výskumu robí skoro 20 vedcov a študentov. „Len za prvý týždeň sme naši pol stovky vzácnych nálezov kamenných pracovných nástrojov, kostí a iných vzácnych artefaktov,“ pokračuje. Ide o nástroje z kremeňa alebo rádiolaritu, pričom objavili i pazúrik, ktorý bol zrejme hrot šípu. Rozkopanú podlahu jaskyne si bádatelia rozdelili na sektory i poschodia. Oddeľuje ich čierna spálená vrstva. Tá najvrchnejšia je z obdobia 2. svetovej vojny, kde sa zrejme schovávali partizáni.
„Tu sme našli mince a náboje. Druhá, nižšia je zo 16. storočia. Z tej doby je tu keramika a nejaké železné predmety. Tá najstaršia vrstva je spred 15 a viac tisíc rokov. Aj tu nachádzame množstvo vzácnych dôkazov o obývaní tejto jaskyne ľuďmi,“ dodal Soják.
Zoznam nálezov
- 20. storočie - obdobie 2. svetovej vojny: mince (50-halierové a 5-koruna), nevystrelený náboj
- 16. storočie: keramika, kovové predmety, nápisy na skale
- 13 000 rokov p. n. l. a staršie (koniec ľadovej doby): kamenné nástroje (nože, vrtáky, škrabky), kamenné zbrane - hroty na šípy a oštepy, kosti a zuby medveďa, kosti netopiera