Vo vyhlásení to uviedol šéf košických oceliarní James E. Bruno. Vedenie tento krok odôvodňuje zložitou situáciou s oceľou na európskom trhu. Bruno v správe, ktorá mnohých šokovala, vysvetľuje, že z krajín mimo EÚ je možné dovážať oceľové výrobky v ešte väčších množstvách ako doteraz.
Ďalším dôvodom je to, že na túto oceľ sa nevzťahujú environmentálne požiadavky Únie. „Výsledkom je záplava produktov na trhoch EÚ a tlak na neustále znižovanie ich cien, zatiaľ čo výrobný sektor EÚ je na pokraji recesie a dopyt po oceli klesá,“ tvrdí riaditeľ oceliarní. Kritiku smeruje aj do radov európskej komisie, ktorá napriek ich výzvam nereaguje na prudko sa zhoršujúcu situáciu, aby bránila jednotný férový trh.
Kríza v oceliarstve
„Začiatkom júla Európska komisia dokonca povolila o 5 % viac importov,“ uvádza Bruno. V posledných týždňoch zaznelo viacero oznamov o zatváraní oceliarskych prevádzok. Podľa asociácie európskych výrobcov ocele EUROFER ide o 2,6 milióna pracovných miest priamo alebo nepriamo ovplyvnených krízou v oceliarstve.
V košických oceliarniach už druhý mesiac fungujú v štvordňovom pracovnom týždni. Je to reakcia na znižovanie nákladov. „S cieľom zlepšiť finančné postavenie našej firmy sme v piatok interne oznámili, že do konca roka 2021 znížime počet zamestnancov pracujúcich v U. S. Steel Košice a jej dcérskych spoločnostiach o 2 500 zamestnancov,“ vyhlásil Bruno s tým, že sú si vedomí dopadu na tisíce rodín v regióne.
Začnú od dôchodcov
Odborový predák oceliarov Juraj Varga pre Nový Čas uviedol, že správu o prepúšťaní vnímajú ako tvrdú realitu spôsobenú zložitou situáciou na trhu s oceľou. „Ako odborári vyvinieme iniciatívu, aby aj vláda začala chrániť zamestnanosť, aby sa zmenila legislatíva a nástroje ohľadom rastu cien energií,“ reagoval Varga.
Podľa neho už prebieha program na znižovanie stavov medzi pracujúcimi penzistami, ktorí môžu za motivačných podmienok z fabriky odísť. „Budúci týždeň plánujeme mimoriadny výbor s vedením, kde budeme rokovať, ako bude znižovanie stavov zamestnancov prebiehať,” dodal Varga. V košickom U. S. Steele pracuje takmer 12-tisíc zamestnancov a podnik patrí do nadnárodnej korporácie U. S. Steel.Vývoj U. S. Steel Košice
- 24. november 2000- U. S. Steel Corporation sa stala 100 % vlastníkom košických železiarní
- 2010 - koniec daňových prázdnin; prvých 5 rokov dane neplatili, ďalších 5 odvádzali iba polovicu
- 2013- podpísali memorandum o hromadnom neprepúšťaní
- Máj 2016 - oceliarne zrušili 58 pracovných miest
- 2016 - vyšla správa, že gigant dva roky bude každý mesiac prepúšťať 23 zamestnancov
- 2017- v podniku pracovalo 12 028 zamestnancov
- 2018 - prekonali rekord, vyrobili 5 mil. ton ocele
- Máj 2019 - fabrika prešla na 4-dňový pracovný týždeň
- 20. jún 2019 - pre krízu v oceliarstve odstávka vysokej pece č. 2
- 19. júl 2019 - vedenie oznámilo prepustenie 2 500 pracovníkov do konca roku 2021