Cieľom výzvy, ktorú Úrad vlády SR vyhlasuje v rámci tzv. Nórskych grantov, je okrem iného pomôcť týmto organizáciám realizovať vzdelávacie aktivity a aktivity zvyšujúce povedomie. Na celú výzvu alokovali 1 440 000 eur. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor Úradu vlády SR.
Žiadateľmi o podporu môže byť akýkoľvek verejný alebo súkromný, komerčný alebo nekomerčný subjekt, ako aj mimovládne organizácie zriadené ako právnická osoba v SR. Podporené budú najmä projekty realizované inštitúciami či odborníkmi s relevantnou históriou o ich doterajšej činnosti či projekty podporujúce inštitúcie aktívne v oblasti rodovej rovnosti s dlhodobými skúsenosťami. Takisto môžu byť podporené projekty, ktoré ponúknu prednášky vo viacerých školách vo viacerých okresoch, ako aj s vysokým zastúpením žiakov a študentov z rómskeho etnika, alebo projekty, ktoré sú zamerané na aktívne zapojenie rôznorodých zainteresovaných strán.
Ako ďalej informuje úrad vlády, pre účely úspešného programu je dôležité, aby niektoré projekty prispievali k niektorým prioritám a iné projekty zasa k iným. Projekty bude posudzovať výberová komisia. Každá žiadosť o projekt, ktorá splní administratívne kritériá a kritériá oprávnenosti, bude tiež hodnotená dvoma nestrannými a nezávislými expertmi, pričom jedného z týchto expertov nominuje správca programu v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a druhého nominuje Donorský partner programu a Medzinárodná partnerská organizácia.
Bližšie informácie k výzve sú zverejnené na: https://www.eeagrants.sk/vyzvy/otvorena-vyzva-na-predkladanie-ziadosti-o-projekt-na-podporu-organizacii-pracujucich-v-oblasti-rovnosti-medzi-zenami-a-muzmi-a/ . Na rovnakej webovej stránke je tiež vytvorený prístup do webovej aplikácie, prostredníctvom ktorej sú žiadosti predkladané Správcovi programu, ktorým je Úrad vlády SR.
Ministerstvo vnútra SR na svoje stránke definuje, že násilie v domácnostiach je špecifické v tom, že k nemu dochádza vždy v intímnych vzťahoch medzi najbližšími osobami a má hlboký dopad na celú rodinu. Ide o násilie, ktorého cieľom je ovládať alebo utláčať inú bytosť, a to ponižovaním a vyvolávaním strachu - slovným, fyzickým a citovým týraním. Domáce násilie netvorí len jedna bitka či jeden príležitostný incident. Ide o opakovanú viktimizáciu, t.j. dlhodobo trvajúce násilie a týranie. Obeť je vystavovaná násiliu zas a znova, pretože medzi ňou a páchateľom je blízky vzťah. Obetiam tejto formy násilia na Slovensku často pomáhajú mimovládne organizácie.