Od roku 2022 totiž nebude prípustné používať zvláštny gumový granulát, ktorým je vyplnené podložie takýchto športovísk.
Na negatívny dosah ako prví upozornili nemeckí politici a futbalový zväz. Horst Seehofer uviedol, že sa bude snažiť presadiť šesťročné prechodné obdobie. „Vyzývam na rozumný kompromis medzi ochranou životného prostredia a záujmami športu. Tisíckam športovísk by inak hrozilo uzatvorenie,“ povedal politik bavorskej CSU a pridal štatistiku, že len v celom Nemecku je viac ako 6 000 obecných či klubových športovísk s umelým trávnikom a tie sú dôležité pre celoročný tréning klubov, ktoré majú tímy mnohých vekových kategórií.
Odstránenie mikroplastov z jedného ihriska by v závislosti od zvolenej metódy stálo pol milióna eur, čo by mnohé kluby zruinovalo. „Veríme v dobré a vykonateľné riešenie, ktoré umožní hrať futbal všade v Rakúsku i v Európe aj v budúcnosti,“ povedal Thomas Hollerer, šéf rakúskeho futbalu, ktorý má 259 ihrísk s umelým povrchom, z toho 50 vo Viedni.
Asi 600 hracích plôch s umelým povrchom vybudovala Ficova vláda postupne od roku 2008 do roku 2010. Mnohé však vyrástli aj v réžii miestnych samospráv, ale aj ako súkromné investície. Aký osud ich postihne?