Riaditeľ fabriky James Bruno znižovanie stavov odôvodňuje aktuálnou situáciou na trhu a dovozom lacnej ocele zo štátov mimo Európskej únie, ktoré nemusia plniť prísne európske emisné normy. Odborári oceliarní sa nevzdávajú a spúšťajú petíciu, ktorú adresujú premiérovi Petrovi Pellegrinimu.
Odborári USSK rozbiehajú petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie v Európe. Vyzbierané podpisy zašlú priamo predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu. Petičná akcia má upriamiť pozornosť na zhoršujúcu sa výkonnosť európskej ekonomiky a rastúce náklady domácich výrobcov. Odborový predák oceliarov Juraj Varga vysvetľuje, že viacerí európski výrobcovia obmedzujú a pozastavujú investície, čo sa neskôr prejaví aj v likvidácii pracovných miest.
„Z dôvodu nekonkurenčne vysokej koncovej ceny elektrickej energie na Slovensku bola nútená konať už aj naša spoločnosť. Obávame sa, že ďalšie utlmovanie výroby už nebude mať za následok len menej peňazí na našej výplatnej páske, ale priamo nútené prepúšťanie zamestnancov. Pre naše rodiny, ale aj región východného Slovenska ako taký, vzhľadom na prepojenosť s našou fabrikou, by to malo katastrofálne sociálne následky,“ uvádzajú v petícií.
Pellegrinimu odkazujú, že ak EÚ nepodnikne kroky na vytvorenie férového podnikateľského prostredia a Slovenská republika nepomôže pri zvyšovaní konkurencieschopnosti u nás, aby oceliarsky priemysel dokázal prekonať výzvy a prekážky, ich budúcnosť je spočítaná: „Košice stratia baštu, na ktorej vyrástli v súčasné moderné európske mesto, a tisícky našich zamestnancov a s nimi aj celé rodiny prídu o zdroj obživy.“
Hovorca USSK Ján Bača uviedol, že petíciu vnímajú ako prirodzenú reakciu na vzniknutú situáciu, ktorá je veľmi komplikovaná a vyžaduje si urýchlené kroky aj zo strany politikov. „Okolité krajiny sa s tým tiež snažia vyrovnať. Hľadajú spôsoby, ako udržať a rozvíjať priemysel, ktorý je atakovaný neférovými praktikami. Petícia je bubnovanie na poplach, treba ho brať vážne,“ dodal.
Môže ísť o taktiku
Martin Reguli, ekonomický analytik Nadácie F. A. Hayeka
- Prepúšťanie sa dá vnímať v rôznych kontextoch. Prvým je možná snaha o zmeny v podniku, ktorý už mala americká U. S. Steel predať. V kontexte ich ponechania si podniku možno vnímajú takéto kroky ako nevyhnutné na zvýšenie vlastnej konkurencieschopnosti. Môže ísť aj o taktiku, no prišla by mi veľmi cynická, najmä v kontexte toho, že v stave rekordne nízkej nezamestnanosti má takýto významný zamestnávateľ menšiu silu než, povedzme, v prípade krízy.