Hlasovaniu predchádzala ostrá debata v zákonodarnom zbore, pri ktorej expremiér a šéf ľavicovej strany SYRIZA Alexis Tsipras hájil hospodársku politiku svojho kabinetu a konzervatívnu Mitsotakisovu Novú demokraciu, ktorá má v novom parlamente väčšinu, obvinil z populizmu. Tsipras je presvedčený, že konzervatívci stránia elitám a varuje pred privatizáciou štátnych podnikov, informoval denník Kathimerini.
Pre dôveru vláde hlasovalo všetkých 158 poslancov Novej demokracie, proti bolo zvyšných 142 zákonodarcov. Mitsosakis predčasné voľby vyhral so ziskom 39,9 percenta hlasov a vďaka volebnému bonusu pre víťaznú stranu (50 mandátov) obsadila jeho strana väčšinu kresiel. SYRIZE dalo hlas 31,5 percenta voličov. "Dávate veľa ľuďom málo a málo ľuďom veľa," povedal Tsipras a varoval pred privatizáciami, ktoré majú v pláne konzervatívci. Tých zároveň kritizoval, že dohodu Grécka a Severného Macedónska ohľadom názvu druhej z menovaných krajín využili k svojmu politickému prospechu.
Nepáči sa mu tiež, že bývalého policajného šéfa Konstantinosa Tsuvalasa, ktorý bol prepustený kvôli minuloročným požiarom v Atike, konzervatívci dosadili na miesto generálneho tajomníka ministerstva civilnej obrany.
Mitsotakis zmienenú dohodu, ktorá bola uzavretá v gréckom meste Prespa, označil za zlú. Teraz už od nej ale nemožno jednostranne odstúpiť, dodal. Stranu SYRIZA obvinil z toho, že "zničila" grécku energetická spoločnosť Public Power Corporation (PPC). Vláda podľa neho mala predať nejaká aktíva spoločnosti, aby zachránila pracovné miesta. Tsiprasa a jeho niekdajšieho ministra financií Jannisa Varoufakisa označil Mitsotakis za "katastrofické dvojčatá".
Prespanská dohoda ukončila dlhoročný spor medzi Macedónskom a Gréckom. Gréci názov Macedónsko, používaný susednou krajinou od jej odtrhnutia od Juhoslávie v roku 1991, považovali za skrytý územný nárok na rovnomennú grécku provinciu. Blokovali preto snahu Macedónska vstúpiť do EÚ a NATO. Hoci sa Tsipras vďaka jej uzavretiu dočkal nominácie na Nobelovu cenu mieru, doma kompromisný názov Severné Macedónsko vyvolal hlasovanie o nedôvere, odchod pravicových Nezávislých Grékov z vlády a protesty desaťtisícov ľudí, ktorí Tsiprasa považujú za "zradcu".