Niektorí ľudia im napriek tomu neodolajú a vo vode si ovlažia končatiny a niektorí odvážlivci si dokonca schladia celé telo. Voda v nich je však chemicky upravovaná, a preto nie je vhodná na kúpanie a namočenie vo fontáne vás navyše môže vyjsť poriadne draho. Polícia vám za to môže dať pokutu 33 eur.
Postavili ju v roku 1888 na náklady Prvej bratislavskej sporiteľne a navrhol ju bratislavský sochár Viktor Tilgner. Námetom sa stal antický mýtus o chlapcovi Ganymedovi, ktorého uniesli do sídla bohov na Olympe, kde ho Zeus premenil na orla.
Renesančná fontána z roku 1572 je najstaršou na území hlavného mesta. Bez väčších zmien vydržala až do roku 1974, keď pôvodne cikajúcich chlapcov nahradili delfíny. Po tohtoročnej rekonštrukcii však hlavné mesto fontáne prinavrátilo pôvodný vzhľad z roku 1572.
Fotána mieru, Hodžovo námestie - zákaz kúpania
Fontánu pred Prezidentským palácom uviedli do prevádzky v roku 1982 na vtedajšom Mierovom námestí. Veľká plastika gule v strede bazéna kruhovitého tvaru znázorňuje planétu Zem a okolo nej obletujú holubice, ktoré symbolizujú mier.
Aké bude počasie najbližšie dni
sobota - zamračené, prehánky a búrky - 23 - 28 °C
nedeľa - polooblačno až oblačno, prehánky - 27 - 32 °C
pondelok - veľká oblačnosť, prehánky - 24 - 29 °C
utorok - polooblačno, až oblačno, prehánky - 24 - 30 °C
streda - polooblačno, až oblačno, prehánky - 23 - 29 °C
štvrtok - miestami dážď - 21 - 27 °C
Za kúpanie hrozí pokuta
Peter Bubla, hovorca magistrátu
Kúpanie sa vo fontánach a okrasných jazierkach zakazuje platné všeobecne záväzné nariadenie mesta. Treba tiež povedať, že to môže znamenať aj isté zdravotné riziká, nehovoriac o tom, že táto voda je chemicky upravovaná. V súlade so zákonom o priestupkoch hrozí za kúpanie či znečistenie pokuta až do výšky 33 eur. Voda z fontán tiež nie je určená na pitie. Na to sú pitné fontánky, ktorých je v Bratislave tento rok spustených 11. Na osvieženie, ako aj na ovlaženie rúk, by sme odporučili radšej pitné fontánky. Poskytujú ho aj rozprašovače vodnej hmly umiestnené v meste.