Ak tak neurobia a vstúpia na územie USA, nebudú mať na azyl právo a americké azylové úrady ich budú môcť vracať. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej sa opatrenie dotkne hlavne utečencov zo Salvadoru a Hondurasu.
Spojené štáty s Guatemalou o migračnej dohode vyjednávali niekoľko mesiacov. Status tretej bezpečnej krajiny mala doteraz na severoamerickom kontinente iba Kanada. Prezident USA Donald Trump sa však usiluje o to, aby ho získalo aj Mexiko, cez ktoré do USA prúdi mesačne niekoľko desiatok tisíc ľudí.
Na slávnostnej ceremónii podpisu dohody v Oválnej pracovni Bieleho domu Trump podľa agentúry Reuters migračnú dohodu označil za míľnik, ktorý pripraví pašerákov ľudí o prácu. "Toto je veľmi veľký deň," dodal. Dohoda podľa neho tiež uľahčí americkým farmárom najímanie pracovných síl z Guatemaly.
Južná hranice Guatemaly tvorí severnú hranicu Salvadoru a Hondurasu. Utečenci, ktorí sa z týchto dvoch krajín vydajú na cestu do Spojených štátov pešo, tak musí Guatemalou prejsť.
Spojené štáty dohodu s Guatemalou podpísali dva dni po tom, čo federálny súd v Kalifornii dočasne zablokoval sprísnenie podmienok pre získanie azylu v USA, ktoré presadila Trumpová administratíva. Právo na azyl chcela americká vláda uprieť osobám vstupujúcim na území USA z tretej krajiny, nie teda priamo z domovského štátu. To by sa týkalo aj obyvateľov stredoamerických štátov prichádzajúcich cez Mexiko.