Okrem priamych zmlúv s africkými partnermi dostali slovenskí podnikatelia možnosť spolupracovať s ruskými firmami na expandovaní v Afrike. Podľa šéfa slovenského parlamentu sa týmto ponúkla Slovensku unikátna možnosť, ktorú by sme si nemali nechať ujsť. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko sa spolu s viacerými poslancami NR SR a tridsiatkou slovenských podnikateľov pred mesiacom zúčastnil podnikateľskej misie v Rusku. Na tej sa slovenskí výrobcovia a zamestnávatelia stretli s viacerými ruskými náprotivkami a ministrom priemyslu a obchodu Denisom Manturovom, s ktorými diskutovali o možnostiach investovania a expandovania na ruský trh.
Zároveň šéf parlamentu vystúpil aj na medzinárodnom fóre Rozvoj parlamentarizmu, kde bolo zúčastnených aj niekoľko desiatok predsedov parlamentov afrických krajín. Jedným z hlavných posolstiev tohto fóra bolo aj nadviazanie väčšej spolupráce s africkým kontinentom. "Rusi získali v Afrike vynikajúce pozície. O spoločných investíciách rokujú už dlhodobo, a to sa odrazilo aj na obchodnej bilancii medzi Ruskou federáciou a Afrikou. Chystajú sa tam však investovať v ešte väčšej miere, a vo viacerých sférach. A práve na túto spoluprácu prizvali aj Slovensko," uviedol Andrej Danko.
V obchodných štatistikách s Afrikou sa pritom Rusko a Čína dostali do popredia. Kým Spojeným štátom klesol za 5 rokov vývoz do Afriky o tretinu, Rusko sa môže pochváliť rekordnými číslami obchodu. Po moskovskom medzinárodnom fóre sa navyše v októbri chystá v Soči veľká konferencia, kam majú prísť zástupcovia takmer všetkých afrických štátov.
Medzištátne spolupráce, k akým bolo Slovensko prizvané, dnes už funguje medzi viacerými krajinami. Napríklad s ruskými partnermi v oblasti železničnej prepravy v Egypte podnikajú Maďari. "Túto šancu musíme využiť aj my pre naše slovenské firmy. Musíme otvoriť dvere našim podnikateľom a ukázať svetu, že Slovensko nie je len montážnou dielňou," uzavrel Andrej Danko.