Takmer súčasne sa vyrojili predpovede o úspešnosti krajín na tejto olympiáde. Odborníci v týchto predpovediach Slovensku neveľmi žičili, podľa nich získa štyri medaily vo dvoch športoch.
Zlatá, strieborná i bronzová medaila majú na prednej strane vyobrazenú grécku bohyňu víťazstva a na zadnej emblém tokijskej olympiády. Dizajnérom cenných kovov je Juniči Kawaniši, ktorý výrobu prvých „trvale udržateľných medailí“ v olympijskej histórii opísal takto: „Pripomínali drsné kamene, ktoré po vyleštení teraz žiaria svetlom a jasom.“ Na 5 000 olympijských a paralympijských medailí použili vyše 6 miliónov použitých mobilných telefónov, ktoré mohla japonská verejnosť darovať počas dvoch rokov. Z nich sa získalo asi 32 kg zlata, 3,5 tony striebra a 2,2 tony bronzu.
Zabudli na nás?
Medailový rebríček úspešnosti opäť zostavila analytická spoločnosť Gracenote Sports, ktorá však do prvej tridsiatky krajín podľa celkovej medailovej bilancie Slovensko nezaradila... Podľa nej viac cenných kovov získajú USA 126 (51 - 34 - 41) pred Čínou a Japonskom. Iný portál olympicmedalsprediction.com však Slovensku prorokuje štyri cenné kovy v dvoch rôznych športoch. V streľbe by mala Zuzana Rehák-Štefečeková vybojovať zlato v trape aj v tímovom trape po boku Erika Vargu, a medailu rovnakej hodnoty prisúdil Matejovi Tóthovi v chôdzi na 50 km.
Pripomíname, že pred troma rokmi v Riu de Janeiro získala slovenská výprava štyri cenné kovy s bilanciou 2-2-0. Zlato vybojovali chodec Matej Tóth na 50 km a vodní slalomári - bratanci Ladislav a Peter Škantárovci v disciplíne C2, ktorá medzičasom vypadla z programu OH, a striebra pridali vodný slalomár Matej Beňuš v C1 a štvorkajak rýchlostných kanoistov Erik Vlček, Juraj Tarr, Denis Myšák a Tibor Linka.
V ére samostatnosti je slovenská bilancia na letných edíciách olympijských hier 9 - 12 - 7.