Keď vás nečakane zachytí búrka napríklad v prírode, základným pravidlom je nebyť najvyšším bodom v okolí. Mali by sme sa tiež vyhýbať všetkým vyčnievajúcim bodom, ako sú vrcholy a horské hrebene. Nebezpečie však hrozí človeku aj na rovnom povrchu, ako je čistina, pole alebo aj vodná hladina. Tu totiž predstavujeme najvyšší bod v teréne a pôsobíme ako bleskozvod. Šanca, že človek prežije zásah bleskom, je 50 %.
„Zásah bleskom zriedka spôsobí ťažké popáleniny,“ hovorí Miroslav Nagy, hlavný inštruktor Falck Academy. Jeho intenzita je vysoká, pôsobí však krátko a výboj prebehne hlavne vonkajším povrchom tela. Spôsob šírenia a prudké vyparenie vody (pot, dažďové kvapky) môžu vyvolať na koži povrchové popáleniny, ktoré pripomínajú vetvičky paprade. „Smrť u človeka pri zasiahnutí bleskom je najčastejšie spôsobená zastavením srdca a dýchania,“ dodáva Nagy.
- Počas letných búrok okrem intenzívnych dažďov často padajú aj krúpy rôznej veľkosti.
- Vznikajú v búrkovom oblaku v dôsledku pohybu, pričom sa kryštáliky na seba neustále nabaľujú, keď ich hmotnosť prekročí silu nadnášania, začnú padať nadol.
- Veľké kusy, ktoré sa nestihnú rozpustiť, padajú na zem a majú ničivú kinetickú energiu.
- Môžu človeka zraniť, zničiť úrodu v záhrade, zaparkované autá, strechy a okná.
- Vozidlo ochráni kryté miesto parkovania, ak nie, tak škody uhradí poisťovňa (ak je súčasťou balíka toto riziko).
- Záhradu proti Fľadovcu ochránite ťažko, museli by ste ju celú prekryť ochrannou sieťou. Môžete tak urobiť na menšej ploche.
Búrka sa blíži, keď:
- rastie tmavá oblačnosť, oblaky rastú najmä do výšky zmení sa tlak zrazu sa zdvihne vietor, alebo začne fúkať rôznymi smermi
- zmení sa tlak
- zrazu sa zdvihne vietor, alebo začne fúkať rôznymi smermi
Ako ďaleko je?
Už ako deti sme počítali sekundy medzi bleskom a hromom. Dá sa tak vypočítať približná vzdialenosť búrky a to tak, že počet sekúnd od záblesku po zahrmenie vynásobíte rýchlosťou zvuku, čo je asi 330 metrov za sekundu. Napríklad 10 sekúnd × 330 metrov = 3 300 metrov. Búrka je bezpečná približne od desiatich kilometrov.
Následky zasiahnutia bleskom:
- popáleniny
- poškodenie svalov a šliach
- bezvedomie
- nepravidelný pulz
- kŕče vrátane dýchacích svalov
- zastavenie dýchania
- hluchota či slepota
- porucha pohybového aparátu
- zlomeniny
Prvá pomoc:
Kým človeku, ktorého zasiahol blesk, poskytnete prvú pomoc, presvedčte sa, že nebezpečenstvo pominulo, aby ste neriskovali. Ak je postihnutá osoba po zásahu pri vedomí, pravdepodobnosť, že prežije, je vysoká.
1. Zistite stav základných životných funkcií, dýchanie a činnosť srdca.
2. Ak človek nejaví známky života, okamžite volajte 112 a začnite s oživovaním masážou srdca (30 stlačení, 2 vdychy).
3. Do príchodu RZP postihnutú osobu neustále oživujeme, resp. sledujeme stav základných životných funkcií.
Aké bude počasie: