Sprísnením interrupčného zákona chcú zabrániť svojvoľným interrupciám. Podľa mimovládok však legislatívne obmedzenie neprinesie očakávaný efekt. Nový Čas zisťoval, ako sa k navrhovaným zmenám stavajú ďalšie parlamentné strany.
Koncom augusta majú poslanci vládneho Smeru a SNS predložiť návrh novely zákona, ktorý sprísni vykonanie interrupcií na Slovensku. Aj keď ešte nie známa jeho presná legislatívna podoba, základným bodom má byť zúženie možnosti vykonávať potraty zo súčasného stavu na menej - teda z terajších dvanástich týždňov tehotenstva na osem. Po tomto období už nebude možné legálne urobiť interrupciu. Konkrétne znenie novely sa stále pripravuje.
Nespokojnosť mimovládok
Kritika návrhu novely prichádza aj zo strany odborných kruhov a mimovládnych organizácií. Skrátenie lehoty na vykonanie potratov považujú za pokus o obmedzenie práva žien na včasnú a bezpečnú interrupciu. „Obraciame sa na poslancov a poslankyne koalície aj opozície, aby v najbližších mesiacoch mysleli na ženy a dievčatá v tejto krajine a ich životné podmienky. Aby nezneužívali ich práva v predvolebnom boji a nevyužívali ich telá na politický obchod. Odmietnite návrhy, ktoré znamenajú tvrdý zásah do ľudských práv žien,“ uviedla Adriana Mesochoritisová zo združenia Možnosť voľby.
Ako by hlasovali za úpravu legislatívy
„Aj vzhľadom na to, že počet interrupcií na Slovensku dlhodobo klesá, by sme uprednostnili korektnú celospoločenskú diskusiu pred predkladaním zákonných noriem v predvolebnom období. Počas kampane totiž nemôže vzniknúť taká celospoločensky akceptovaná norma, ktorá bude odrážať odbornú, právnu aj etickú rovinu tohto problému. Platnú legislatívu považujeme za vyhovujúcu,“ uviedla hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár.
„Nemáme jednotnú stranícku líniu, pretože túto otázku považujeme za citlivú, v etických otázkach majú poslanci hnutia voľné hlasovanie. Čo sa týka predkladaného návrhu, vyjadríme sa k nemu, keď budeme poznať jeho finálnu podobu,“ skonštatovala Michaela Jurcová z tlačového oddelenia strany Sme rodina.
Je to predvolebná téma
Tomáš Koziak, politický analytik
Smeru aj SNS ide o to, aby získali podporu v konzervatívnych kruhov a u katolíckej cirkvi. Zrejme sa spoliehajú na to, že počas predvolebného času budú mať na svojej strane cirkev a farári budú v kostoloch pripomínať, ktoré strany sa zaslúžili o podporu tohto zákona a ktoré bude treba voliť. Toto však môže byť dvojsečná zbraň. Hlavne v prípade Smeru, ktorý sa proklamuje ako ľavicová strana. Zákaz interrupcií nemá s ľavicovosťou absolútne nič spoločné, je to agenda konzervatívnych politických strán. Ukazuje, že slovenská spoločnosť je stále viac sekulárna ako konzervatívna. To sa im môže vypomstiť.
Sme za skrátenie lehoty potratov
Anton Chromík, Aliancie za rodinu
Sme za každé zlepšenie potratového zákona. Väčšina spoločnosti už dnes nesúhlasí s bezdôvodnými potratmi. V 21. storočí potrat z ekonomických dôvodov nemá miesto. Sme aj za to, aby sa skúsila skrátiť lehota na potrat, aj keď zatiaľ nedisponujeme dátami, či to prinesie zníženie počtu zabitých detí. Väčšina potratov sa dnes vykonáva do ôsmeho týždňa veku dieťaťa. Srdiečko začína bábätku biť oveľa skôr ako 21. deň po počatí. Oxfordskí vedci zistili, že človeku začína biť srdce už 16. deň po počatí a neprestane až do smrti.