Nadaná študentka z Gymnázia A. Sládkoviča sa tam dostala po víťazstve v celonárodnej biologickej olympiáde, kde bodovala s výskumným projektom inváznej rastliny z Japonska, známej pod názvom krídlatka.
Medzinárodná súťaž sa už po ôsmy raz konala v americkom meste Oswego v štáte New York v kampuse Newyorskej štátnej univerzity. Svetlanu, čerstvú absolventku gymnázia v Krupine, prihlásila do súťaže organizácia IUVENTA, ktorá na Slovensku organizuje predmetové olympiády. „Vlani som vyhrala celoslovenské kolo biologickej olympiády, a tak ma ešte s jedným súťažiacim z nižšej kategórie vybrali reprezentovať Slovensko v medzinárodnej súťaži,“ uviedla šikovná študentka, ktorá v Oswegu strávila šesť dní.
Konkurenciou jej bolo 789 projektov zo 79 krajín. Svetlana prezentovala výskum skupiny inváznych rastlín - krídlatiek. Porote sa jej projekt náramne páčil. „Výskum prebiehal v teréne na Krupinskej planine a v laboratóriu v Botanickom ústave SAV v auguste až októbri 2017. Krídlatky som si vybrala preto, že v mojom predošlom výskume som sa venovala inváznym rastlinám na území Krupinskej planiny všeobecne a práve krídlatky sa tam vyskytovali často,“ ozrejmila Botlová.
Dodala, že invázne druhy sa na našom kontinente pôvodne nevyskytovali, priviezli ich ako okrasné rastliny. Chýba im prirodzený predátor, a tak sa nekontrolovateľne šíria a vytláčajú pôvodné druhy. „Skúmala som ich výskyt a morfologické znaky, ktorými sa dajú odlíšiť jednotlivé druhy,“ uzavrela Svetlana, ktorá napokon v medzinárodnej súťaži skončila v striebornom pásme. Talentovaná Krupinčanka čoskoro nastúpi na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, kde bude študovať bioinformatiku.
Krídlatky na Slovensku
- Trvalka
- Vytvárajú husté, nepreniknuteľné porasty, vysoké 3-4 metre
- Na Slovensku rastie japonská, česká a sachalinská krídlatka