Slovnaft tak urobil aj na podnet ľudí žijúcich v jeho blízkosti, ktorí sa sťažovali na zápach z rafinérie. Odborník z SHMÚ vysvetlil, čo znamenajú údaje z meracích staníc a ktoré miesta sú najviac znečistené.
Rafinéria sprístupnila údaje o znečistení ovzdušia na stránke SHMÚ „Spoločnosť Slovnaft využíva na sledovanie kvality a čistoty ovzdušia vo svojom okolí tri monitorovacie stanice. Tie sa nachádzajú v mestských častiach Vlčie hrdlo a Podunajské Biskupice, a v obci Rovinka,“ uviedol hovorca spoločnosti Anton Molnár.
Podľa riaditeľa úseku kvality ovzdušia SHMÚ Petra Tonhauzera, veľkí znečistovatelia majú povinnosť zriaďovať vo svojom okolí meracie stanice. „Slovnaft vyrába ropné produkty, z ktorých cítiť zápach. Závisí od smeru vetra, či fúka smerom do centra, alebo, naopak, smerom na Rakúsko, tam to potom cítiť najviac,“ vysvetlil Tonhauzer. Slová odborníka potvrdzuje aj Natália (38), ktorá žije v Podunajských Biskupiciach neďaleko rafinérie Slovnaft.
„Bývame na šiestom poschodí a máme priamy výhľad na dymiace komíny. Zápach je občas taký silný, že nemôžeme vetrať aj dva dni,“ sťažuje sa mladá mamička, ktorá by sa chcela v budúcnosti s rodinou odsťahovať. „Vadí mi to hlavne kvôli dcérke,“ dodáva Natália.
Najväčšie znečistenie v hlavnom meste je podľa neho v okolí dopravných tepien. „Najhoršie sú na tom miesta, kde sú frekventované cesty, a prívodné dopravné tepny do Bratislavy,“ vysvetlil. „V týchto miestach je to hlavne znečistenie oxidom dusíka a prachovými časticami,“ doplnil Tonhauzer.
Kvalitu ovzdušia monitoruje v hlavnom meste a okolí sedem meracích staníc, z toho tri patria Slovnaftu. Na stránke SHMÚ si môže ktokoľvek pozrieť aktuálne hodnoty namerané týmito stanicami. Podľa Petra Tonhauzera sú najnebezpečnejšie prachové častice PM2,5. „Tie sa dostanú po vdýchnutí priamo do tela, kým PM10 dokáže človek vykašľať,“ uzavrel.