Informoval o tom britský spravodajský web BBC. Johnson sa pri návšteve Škótska stretol tiež so škótskou prvý ministerkou Nicolou Sturgeonovou a šéfkou škótskych konzervatívcov Ruth Davidsonovou; obe političky dôrazne vystupujú proti možnosti, že by Spojené kráľovstvo Európsku úniu opustilo 31. októbra bez dohody.
Johnson dnes na námornej základni Faslane, ktorá sa nachádza pri Glasgowe, uviedol, že sa domnieva, že bude možné uzavrieť novú dohodu, ale zároveň považuje za zodpovednosť vlády pripraviť sa na variant bez dohody, ak by nebola iná možnosť. Premiér povedal, že Spojené kráľovstvo "hľadí smerom von" a že jeho vláda je pripravená pre novú dohodu "ujsť 1000 míľ navyše". "Brexitová dohoda (premiérky Mayovej) je mŕtva. Musíme sa jej zbaviť. Je ale priestor pre novú dohodu. Dáme našim priateľom veľmi jasne najavo - dnes budeme hovoriť s Írmi - aké sú limity a čo chceme urobiť. Sme presvedčení, že vďaka dobrej vôli na oboch stranách to dva zrelé politické subjekty, Veľká Británia a EÚ, dokážu," uviedol Johnson.
Nový premiér trvá na tom, že Británia musí EÚ opustiť do stanoveného dátumu 31. októbra a v krajine tak silnejú prípravy na odchod bez dohody. Libra voči doláru medzitým dnes v dôsledku neistoty okolo brexitu klesla najnižšie za uplynulých 28 mesiacov, píše BBC. Johnson sa dnes stretol aj s šéfkou škótskych konzervatívcov Davidsonovou. Podľa nej premiér pri schôdzke zdôraznil, že vláda uprednostňuje odchod z EÚ s dohodou. V nedeľu Davidsonová povedala, že by nepodporila variant odchode z EÚ bez dohody. Bojovať proti brexitu bez dohody sa zaviazala tiež škótska prvá ministerka Sturgeonová, ktorá sa s Johnsonom dnes stretla vo svojej rezidencii.
"Škótsky ľud nehlasoval pre vládu toryovcov, nehlasoval pre nového premiéra, nehlasoval pre brexit a celkom iste nehlasoval pre katastrofický brexit bez dohody, ktorý teraz plánuje Boris Johnson," povedala Sturgeonová, ktorá v súvislosti s možnosťou neriadeného odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ
Johnson dnes tiež oznámil vytvorenie investičného fondu na podporu hospodárskeho rozvoja Škótska, Walesu a Severného Írska, z ktorého by malo byť možné čerpať až 300 miliónov libier (8,5 miliardy korún). Škótsky minister financií Derek Mackay ale vyhlásil, že nejde o Johnsonov počin s tým, že fond bol predmetom rokovania už za predchádzajúcej vlády. Nového premiéra teraz ešte čaká návšteva Walesu a Severného Írska.