Trump označoval tento predaj zbraní za naliehavý aj napriek nesúhlasu zákonodarcov z radov demokratov aj republikánov. Nakoniec však republikáni vo veľkej miere podporili prezidenta a zabezpečili, že jeho veto bude platiť.
Šéf Bieleho domu v stredu vetoval tri uznesenia Kongresu zakazujúce predaj zbraní za 8,1 miliardy dolárov (7,2 mld. eur) spojencom Washingtonu vrátane Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov (SAE), ktorí vedú ničivú vojnu v Jemene.
Tieto uznesenia "by oslabili konkurencieschopnosť Ameriky vo svete a poškodili by dôležité vzťahy, ktoré máme s našimi spojencami a partnermi," uviedol Trump v listoch Senátu odôvodňujúcich zablokovanie uznesení.
Opatrenia proti predaju zbraní schválil americký Kongres tento mesiac a boli ostrou reakciou na politiku Trumpa a jeho administratívy, ktorá navyše pri schválení predaja v máji obišla zákonodarcov, čo bol nezvyčajný krok.
Minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyhlásil, že administratíva reagovala na núdzovú situáciu spôsobenú zarytým nepriateľom Saudskej Arábie, Iránom.
Zákonodarcovia, vrátane niektorých senátnych republikánov, však uviedli, že na obídenie Kongresu, ktorý má právo neschváliť predaj zbraní, neboli legitímne dôvody.
Kritici tvrdia, že predaje zbraní zhoršia vojnu v Jemene, kde Saudská Arábia vedie za podpory Washingtonu koalíciu v bojoch proti šiitským povstalcom húsíom, ktorým pomáha Irán. Tieto boje podľa OSN spustili najhoršiu humanitárnu krízu na svete. Trump však argumentoval, že zákaz predaja amerických zbraní by zrejme predĺžil konflikt v Jemene a prehĺbil utrpenie, ktoré spôsobuje.
Niektorí americkí zákonodarcovia sú podľa agentúry DPA nahnevaní aj v súvislosti s vraždou novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule v októbri 2018. Trump stojí po boku Saudskej Arábie počas celej jemenskej vojny a podporoval toto kráľovstvo aj po Chášukdžího vražde.
Saudská Arábia je kľúčovým regionálnym rivalom Iránu a Trump pokračuje vo vyvíjaní tlaku na Teherán, pripomína DPA.