Ochranári varujú pred katastrofou, pretože požiare - pohlcujúce milióny hektárov porastov a zahlcujúce celé mestá čiernym dymom a škodlivými výparmi - môžu urýchliť roztápanie Arktídy, píše v utorok agentúra AFP.
V pondelok plamene pohlcovali 3,2 milióna hektárov lesov a pôdy. Zasiahnutými sú prevažne sibírsky Krasnojarský kraj a Irkutská oblasť a ďalekovýchodné Jakutsko, spresnili miestne úrady. Požiare zapríčinili búrky s bleskami pri teplote vzduchu 30 stupňov Celzia a o ich rozšírenie sa postaral silný vietor, popísal ruský federálny lesnícky úrad. Štipľavý dym zahalil nielen malé osady, ale aj hlavné mestá v západnej Sibíri a altajskom regióne, ako aj Ural a tamojšie veľké mestá Čeľabinsk a Jekaterinburg a prerušil leteckú dopravu.
Okrem obáv o zdravotný stav miestneho obyvateľstva ochrancovia životného prostredia varujú, že požiare môžu urýchliť globálne otepľovanie. "Lesné požiare vo východnej časti krajiny už dávno prestali byť miestnym problémom," píše sa vo vyhlásení ruskej pobočky medzinárodnej ochranárskej organizácie Greenpeace. "Premenili sa na ekologickú katastrofu s dôsledkami pre celú krajinu."
Podľa ekológov bolo tento rok spálených takmer 12 miliónov hektárov, čo spôsobilo značné emisie oxidu uhličitého (CO2) a znížilo tak budúcu kapacitu lesa absorbovať CO2. "Potom je tu ďalší problém, že sadze padajúce na ľad alebo sneh ho topia a zatemňujú, čím sa znižuje odrazivosť povrchu a ten zachytáva viac tepla," uviedla vo vyhlásení pre AFP Svetová meteorologická organizácia (WMO).