Pochopiteľne prichádzajú na rad zásadné otázky. Prídem o prácu? Nedá sa tomu vyhnúť? Dostanem odstupné? Hoci nemáte veľmi možnosť, ako ukončeniu pracovného pomeru zabrániť, máte určité práva a možnosti. Nový Čas vám poradí, čo všetko vám podľa Zákonníka práce patrí.
Dá sa pred prepustením chrániť?
V prípade, ak zamestnávateľ poruší svoje povinnosti, má zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer v rámci hromadného prepúšťania, nárok na náhradu mzdy najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného zárobku. Zabrániť výpovedi však v podstate nie je možné, ak nie ste chránená osoba.
Nie každé veľké prepúšťanie je hromadné
Aby ukončenie pracovného pomeru s viacerými zamestnancami bolo možné klasifikovať ako hromadné prepúšťanie, musia byť splnené viaceré podmienky dané počtom zamestnancov, s ktorými bude rozviazaný pracovný pomer, časovým obdobím, počas ktorého dôjde k rozviazaniu pracovného pomeru, a dôvodmi, na základe ktorých sa pracovné pomery skončia.
Zamestnanci pred dôchodkom môžu mať problém
Zákonník práce totiž nijako výslovne neupravuje ochranu zamestnancov, ktorí sú pred dôchodkovým vekom. Vek samotný teda pred výpoveďou neochráni.
Kto je chránená osoba a nemôže byť prepustený zo zamestnania?
Zákonník práce ochraňuje zamestnanca pred výpoveďou v prípadoch, ak je zamestnanec v ochrannej dobe, a to napríklad:
1. zamestnanec počas PN zamestnanca pre chorobu alebo úraz a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
2. zamestnankyňa, ak je tehotná alebo na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa/zamestnanec na rodičovskej dovolenke, alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
3. v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie, na výkon dobrovoľnej vojenskej prípravy alebo na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie,
4. v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
Výška odstupného
- až do štvornásobku priemerného mesačného zárobku, v prípade výpovede, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov
- až do päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov a pracovný pomer skončil dohodou
- Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi aj vyššie odstupné nad rámec sumy požadovanej zákonom, napríklad na základe kolektívnej zmluvy či interných predpisov zamestnávateľa.
Podpísať dohodu, alebo počkať na výpoveď?
V prípade skončenia pracovného pomeru dohodou priznáva Zákonník práce vyššie odstupné, ako pri výpovedi, to je motivujúce. Je však vhodné zistiť, čo vám za akých okolností ponúkne váš zamestnávateľ.
Máte nárok na odstupné?
Áno, ak pre vás platí jedna zo situácií:
- váš zamestnávateľ alebo jeho časť sa zrušuje
- váš zamestnávateľ alebo jeho časť sa premiestňuje a vy nesúhlasíte so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
- stali ste sa pre zamestnávateľa nadbytočnými vzhľadom na jeho písomné rozhodnutie (príp. rozhodnutie príslušného orgánu) o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
- zamestnáva vás agentúra dočasného zamestnávania a vy sa stanete nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia k inému zamestnávateľovi pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý váš pracovný pomer na určitú dobu.
Nárok na odstupné vám vzniká priamo zo zákona aj vtedy, keď s vami zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou preto, že ste vzhľadom na váš zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratili spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.