Najsilnejšia strana vládnej koalície chce, aby platové minimum nemohlo „podliezť“ 60 percent celoštátneho priemeru.
Poslanci Smeru môžu už na jeseň navrhnúť, aby minimálna mzda tvorila 60 percent celoštátneho priemeru. Keby to platilo už budúci rok, mohlo by ísť o 607,80 eura. „Pre nás je ten vzorec 60 percent z priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ vyhlásil predseda strany Robert Fico. Zástupcovia zamestnávateľov o vzorci hovoria roky, len majú odlišnú predstavu.
„Vzorec by mal odrážať kľúčové parametre očakávaného vývoja ekonomiky SR,“ povedal Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov pre agentúru SITA. Bývalý premiér opakuje, že chce, aby budúci rok zamestnanci dostávali aspoň 600 eur. Zamestnávatelia majú z toho obavy. Spolu s platovým minimom rastú príplatky za prácu v noci a cez víkend.
Čo je výnimka
- kde sa robí prevažne v noci alebo pravidelne cez víkend, môžu byť príplatky pod všeobecnou úrovňou
- ak ide o rizikovú prácu, príplatky musia byť aspoň na všeobecnej úrovni
Prečo práve tieto sumy
- minimálna mzda sa zvyšuje vždy k 1. januáru
- výška priemernej mzdy za minulý rok sa zverejňuje začiatkom marca
- aby mzdové minimum mohlo tvoriť 60 % celoštátneho priemeru, muselo by sa vychádzať z priemeru za predminulý rok alebo časť minulého roka
- minimálna mzda v roku 2020 by sa vypočítala napríklad z priemernej mzdy za rok 2018 (1 013 €)
Sociálnych partnerov delí 83 €
Zamestnávatelia a odborári sa ani tento rok nedohodli na novej výške minimálnej mzdy. Kým tí prví navrhujú, aby to bolo len toľko, koľko zákon pripúšťa zdola, teda 552,30 eura, tí druhí trvajú na 635 eurách. Keď sa sociálni partneri nedohodnú, platí, že rozhodne vláda. „Počkáme si na návrh vlády,“ dodal Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov. Zákon predpokladá, že platové minimum sa zvýši aspoň tak, ako vzrástla priemerná mzda minulý rok. Teraz to znamená o 6,2 percenta.
Niektoré firmy odídu, iné zvýšia ceny
Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank
Najmä zamestnancom vo výrobe hrozí, že prídu o prácu. Keď máte produktivitu práce nižšiu ako mzdové náklady, firme sa neoplatí držať produkciu na Slovensku. Zamestnávatelia v službách sa budú snažiť eliminovať vplyv vyšších príplatkov, čo môže vytvárať tlak na ich ceny. Napríklad stúpnu ceny jedla v reštaurácii.