Médiá v utorok informovali, že princezná britskú justíciu požiadala o vydanie príkazov, ktoré sa používajú na ochranu obetí nútených sobášov a domáceho násilia. Tiež sa usiluje o umiestnenie svojich potomkov do starostlivosti súdu.
Jordánsku princeznú si dubajský panovník vzal v roku 2004 ako svoju šiestu manželku a má s ňou dve deti - jedenásťročnú dcéru a sedemročného syna. BBC uviedla, že štyridsaťpäťročná dcéra bývalého jordánskeho kráľa Husajna nedávno z Dubaja utiekla do Nemecka, tento mesiac ale vyšlo najavo, že žije v centre Londýna. Dcéra a syn Spojené arabské emiráty opustili s ňou. Utorkovým predbežným pojednávaním konanie týkajúce sa jej detí začalo, pokračovať by malo v stredu.
"Toto konanie sa týka blaha dvoch detí vyplývajúcich z ich manželstva a nesúvisí s rozvodom či peniazmi," uviedli zástupcovia oboch strán v spoločnom vyhlásení. Ako princeznú Háju tak emira Maktúma zastupujú známi odborníci na rodinné právo. Manželka dubajského vládcu si najala Fionu Shackletonovú, ktorá zastupovala princa Charlesa počas rozvodu s princeznou Dianou, zatiaľ čo na druhej strane stojí Helen Wardová, ktorá zastupovala britského režiséra Guya Ritchieho, keď sa rozvádzal s americkou speváčkou Madonnou.
Jordánska princezná požiadala súd o "príkaz na ochranu pred núteným sobášom" a tiež o príkaz vydávaný na ochranu pred násilím či vyhrážaním. Podrobnosti ohľadom požadovaných opatrení ale neboli zverejnené, podľa agentúry AP by sa však príkaz pre prípad núteného sobáša vzťahoval na dcéru a syna princeznej. Maktúmovi zástupcovia usilujú o urýchlené vrátenie detí do Dubaja a tiež o obmedzenie možností novinárov, ktorí o riadení informujú.
Sudca Andrew McFarlane druhý bod zamietol s tým, že existuje záujem na tom, aby mala verejnosť o udalostiach rámcovú predstavu. Aktuálny súdny spor nie je prvý známkou problémov v rodine emira Maktúma, ktorý podľa informácií médií so šiestimi ženami splodil viac ako 20 detí. Jeho dcéra princezná Latífa sa vlani vo februári pokúsila utiecť zo Spojených arabských emirátov, avšak bola dolapená a zrejme proti svojej vôli privezená späť do Dubaja. Podľa ochrancov ľudských práv z organizácie Human Rights Watch (HRW) s ňou následne jej známi stratili kontakt.
Princezná Hája podľa BBC po incidente uvádzala, že Latífa je "teraz v bezpečí v Dubaji", neskôr sa ale podľa ľudí z jej okolia dozvedela "znepokojujúce" informácie o návrate princeznej domov, čo ju vystavilo rastúcemu tlaku zo strany rodinných príslušníkov. Tlačový odbor dubajskej vlády na otázku agentúry Reuters odmietol spor ohľadom jej detí komentovať s tým, že ide o súkromnú záležitosť.