Mesto Myjava sa už pravidelne objavuje v rebríčku ako najhoršie hospodáriace mesto u nás. Bratislava sa tiež nemá čím chváliť - podľa rebríčka je tretím najhoršie hospodáriacim mestom u nás. Magistrát za to viní bývalé vedenie mesta. Celkovú štatistiku hlavného mesta znižuje najmä mestská časť Devín, ktorá je už od roku 2005 v nútenej správe. Naopak, najlepšie je na tom neďaleká Devínska Nová Ves. Skóre finančného zdravia zostavuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO na základe vlastnej metodiky a zahŕňa viaceré ukazovatele hospodárenia.
„Samosprávy môžu dosahovať skóre na intervale 0 až 6 bodov, kde hodnoty nad 3 body naznačujú, že mesto je prevažne zdravé, pričom jeho finančnú stabilitu opisuje práve dosiahnuté skóre (čím vyššie skóre, tým lepší výsledok pre mesto),“ vysvetlil analytik INEKO Matej Tunega. Podľa tohto rebríčka sa Bratislava umiestnila na chvoste ako tretie najhoršie hospodáriace mesto na Slovensku. „Pri Bratislave ide o agregovaný údaj za celé mesto, ak by neexistoval problémový Devín, tak by celá Bratislava bola vo vyššom pásme, keďže ani magistrát, ani žiadna ďalšia mestská časť nemajú hodnotenie nižšie ako 4 body,“ ozrejmil Tunega.
Majú plán
Magistrát odôvodňuje nízke skóre dlhmi po bývalom vedení. „Zadlženosť hlavného mesta vyplýva hlavne z vysokého zdedeného dlhu z predchádzajúcich období,“ uviedol hovorca mesta Peter Bubla. „Už v tomto roku máme v pláne dostať sa pod 50 % príjmov a je naším záujmom postupne znižovať dlh ďalej splácaním a refinancovaním úverov na lepšie podmienky,“ doplnil. Najhoršie zo všetkých mestských častí si v rebríčku vedie Devín, ktorý je od roku 2005 v nútenej správe. „Síce ma to mrzí, ale zatiaľ sme nenašli žiadne konkrétne východisko z tejto situácie. Stále hľadáme možnosti na zníženie zadlženosti, ale ide to veľmi pomaly, keďže veriteľov je stále veľa,“ uviedla starostka Devína Ľubica Kolková. Najlepšie bodové hodnotenie dosiahla mestská časť Devínska Nová Ves, tá sa však do našej uzávierky nevyjadrila.
Michal Kaliňák, Združenie miest a obcí Slovenska
Prvou príčinou je to, že Bratislava zdedila dlhy za predchádzajúce vedenia, a to nielen primátorov, ale aj vinou zastupiteľstiev, ktoré schvaľujú rozpočet, dane a podobne. Druhým problémom je mestská časť Devín, ktorá je dlhodobo v nútenej správe, keďže rezort financií pred rokmi rozhodol, že správcom jeho dlhov nebude ministerstvo, ale magistrát.