Obchod s nelegálnymi tabakovými výrobkami prekvitá a colníci tak musia dômyselne kontrolovať takmer všetky veci, ktoré u ľudí počas kontroly nájdu.
Z nelegálneho obchodu s tabakovými výrobkami sú podľa Interpolu financované teroristické skupiny a v nelegálnych výrobniach sa do nich dostávajú technické lepidlá, jedy na potkany či plesne, ktoré pre ľudí predstavujú závažné zdravotné riziká. Podľa informácií finančnej správy je napríklad v Kráľovskom Chlmci každá druhá vyfajčená cigareta z nelegálneho dovozu.
Vysoký počet takýchto cigariet zaznamenali aj v Snine (37 %) či v Sobranciach (21 %). Od začiatku roka 2019 identifikovali len na východnej hranici s Ukrajinou viac ako 826 prípadov, pri ktorých zaistili vyše 2,17 milióna kusov cigariet. Príslušníci finančnej správy sa pri kontrolách stretávajú s dômyselnými úkrytmi. „Schovávajú ich do chleba, nádob na nápoje, torty, tehiel, drevených dosiek či rámov bicykla,“ prezradil vedúci Colného úradu Michalovce Kristián Vojtko.
„Medzi väčšie odhalenia patrilo vypátranie cigariet ukrytých v podlahe medzinárodného rýchlika na trase Kyjev - Bratislava, kde pes našiel 80 000 pašovaných cigariet posypaných kávou,“ uzavrela regionálna hovorkyňa colného úradu Klára Baloghová.