Pýtal sa jej na okolnosti voľby generálneho prokurátora v roku 2011, keď bola na čele kabinetu. Práve dôkazy v prípade vraždy novinára mali vyšetrovateľovi umožniť obnovenie trestného stíhania vo veci údajného kupovania poslaneckých hlasov. Čo povedala Radičová na polícii?
Tajná voľba generálneho prokurátora spred ôsmich rokov dodnes traumatizuje verejnosť a vyvoláva otázniky. Súboj o dôležitý post takmer položil vládu Radičovej. „Primárne som vypovedala o motíve, ktorý stál za celou situáciou. O tom, aké prebiehali rokovania o možnej rekonštrukcii vlády v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora. Ako to súviselo s vyhrážaním sa o zavraždení mojej osoby či mojej dcéry...“ uviedla Radičová, ktorá v roku 2010 hrozila kvôli voľbe generálneho prokurátora demisiou.
„Dnes už azda chápete, prečo bol pre premiérku SR tento súboj zásadný,“ uviedla s tým, že za žiadnych okolností nechcela dopustiť opätovné zvolenie Dobroslava Trnku, o ktorom sa neskôr zistilo, že je kamarát s Mariánom Kočnerom (56) obvineným z Kuciakovej († 27) vraždy. Práve Trnku pretláčala strana Smer.
Ku Kočnerovi na kávičku chodil aj Richard Sulík (51) a rozoberali spolu inkriminovanú voľbu šéfa prokuratúry. Nahrávky Sulíkových rozhovorov s Kočnerom unikli aj na verejnosť. Dvojica hovorila o sume 300 000 eur za hlas koaličného poslanca. Sulík tvrdil, že sa len snažil zistil mená kúpených poslancov.
„Pán Sulík ma navštívil na Úrade vlády až po stretnutiach s Kočnerom, neinformoval ma o obsahu stretnutí, len o tom, že sa konali. Azda si nemyslíte, že odo mňa počul nejaké prívetívé slová,“ uviedla Radičová a vylúčila, že by jej Sulík nejaké konkrétne mená povedal. „Je tragédiou, že až smrť novinára otvorila ruky niektorým vyšetrovateľom a prokurátorom. Poviem veľmi vážnu vetu, keby sa nám ten súboj v 2010 podarilo vyhrať, tak možno aj Kuciak s Martinou tu dnes ešte boli,“ zakončila Radičová, no nechcela prezradiť mená, na ktoré sa jej vyšetrovateľ pýtal ani mená ďalších predvolaných.
Radičová nepriamo poslala odkaz aj Ficovi. „Smer mal menšinový počet poslancov, ich kandidátom bol pán Trnka. Pri tejto voľbe chýbali Smeru hlasy, oni potrebovali tieto hlasy získať. Ich sa treba spýtať, akým spôsobom tieto hlasy získali,“ povedala. Fico tvrdí, že nevie, prečo by ho mali kontaktovať vyšetrovatelia. Na políciu plánuje ísť aj Sulík, ktorý čaká na termín.
- Smer navrhol Dobroslava Trnku (okrem neho aj poslanec SDKÚ S. Janiš)
- Koalícia (SDKÚ, SaS, KDH, Most) navrhla Jozefa Čentéša
- Trnku nezvolili len vďaka jednému poslaneckému hlasu napriek tomu, že koalícia mala väčšinu
- Minimálne štyria koaliční poslanci mali hlasovať za Trnku
- V parlamente sa objavili podozrenia z kupovania poslancov
- Hovorilo sa o 300 000 € za hlas, nie je jasné, ako to malo prebiehať