Nemecký vicekancelár a minister financií Olaf Scholz už predtým uviedol, že žiadosť Spojených štátov o zapojenie Nemecka do takejto misie vníma "veľmi skepticky", a vyjadril presvedčenie, že misia môže viesť k ďalšiemu stupňovaniu napätia vo vzťahoch s Iránom. Podľa uvedených agentúr teraz Maas účasť Nemecka úplne vylúčil.
Nová nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová zase v stredu upozornila, že Nemecko a jeho partneri mali v tejto záležitosti od začiatku "iný názor ako americká strana, čo treba pri rozhodovaní určite vziať do úvahy". Pred novinármi v Bruseli uviedla, že cieľom Nemecka, Británie a Francúzska je zachovať dohodu o obmedzení jadrových aktivít Iránu i napriek tvrdým ekonomickým sankciám voči Teheránu zo strany Spojených štátov.
Washington formálne požiadal Nemecko, aby sa "pridalo k Francúzsku a Británii a pomohlo zabezpečiť Hormuzský prieliv a bojovať proti agresii Iránu", povedala hovorkyňa amerického veľvyslanectva v Berlíne Tamara Sternbergová-Grellerová.
Napätie v regióne Perzského zálivu sa vyostrilo po tom, ako britské vojenské námorníctvo začiatkom júla asistovalo pri zadržaní iránskeho tankera pri Gibraltári. Londýn vyjadril presvedčenie, že toto plavidlo prepravovalo ropu do Sýrie a porušovalo tak sankcie EÚ.
Irán v zrejmej odvete zadržal tankery plaviace sa pod britskou a panamskou vlajkou v Hormuzskom prielive, kadiaľ prechádza strategicky významná dopravná trasa. Británia v pondelok v tejto súvislosti oznámila, že chce v Perzskom zálive zriadiť námorné ochranné sily pod vedením Európy.