Prvé merania naznačili, že k úniku rádioaktívnych prvkov došlo v Rusku. Lenže Moskva sa chová v zakrývaní svojich nezdarov a zlyhaní ešte horšie ako v čase Sovietskeho zväzu a v prípade výbuchu v Černobyle. Takže akúkoľvek súvislosť s Ruskom odmietla. Vedci z Hannoveru ale novými meraniami a analýzou nezvratne dokázali, že k úniku rádioaktívnych prvkov došlo v Rusku a pochádzajú z paliva jadrovej elektrárne.
Kremeľ oficiálne vtedy vyhlásil, že rádioaktívny mrak bol výsledkom horenia satelitu v atmosfére a vzácneho meteorologického javu. Doktor Georg Steinhauser z Hannoverskej univerzity však úplne vylúčil vysvetlenie Moskvy. Podľa neho išlo nespochybniteľne o nehodu v továrni na spracovanie jadrového odpadu. "Zmerali sme rádioaktívne ruténium-106. Meranie naznačujú, že došlo k najväčšiemu mimoriadnemu úniku rádioaktivity z civilného zariadenia na prepracovanie jadrového paliva," tvrdí doktor Steinhauser.
Ruténium-106 je vzácny izotop, ktorý bol v takej miere zaznamenaný naposledy v roku 1986 po výbuchu Černobyľskej jadrovej elektrárni. Našťastie koncentrácie prvku boli v roku 2017 také nízke, že nedošlo k ohrozeniu zdravia a života európskej verejnosti. Podľa Steinhausera mapovanie počasia a putovanie ruténia v roku 2017 vedie až na juh Uralu do Čeljabinskej oblasti ku kombinátu pre spracovanie jadrového odpadu Majak.
"Musela byť okolo tejto továrne ďaleko viditeľná rádioaktívny aura... Nie je pochýb o tom, odkiaľ to pochádza. Rusi by mohli a mali byť úprimnejší. Nie preto, že by sme ich chceli obviňovať, ukazovať na nich a uťahovať si z nich, ale pretože sa z toho úniku môžeme všetci poučiť," uviedol ďalej Steinhauser. Rusko tvrdenie doktora Steinhausera odmietlo.