Ministerstvo zahraničia to oznámilo na svojich webových stránkach. Dohodu podľa agentúry Reuters formálne vypovedali aj USA. Minister zahraničia Mike Pompeo vo vyhlásení uviedol, že "Spojené štáty nezostanú súčasťou zmluvy, ktorú Rusko zámerne porušuje".
Zmluva medzi ZSSR a USA zakazuje výrobu, skúšky a rozmiestňovanie rakiet s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Po jej podpise zničili oba štáty 2692 pozemných balistických rakiet a rakiet s plochou dráhou letu s konvenčnou aj jadrovou náložou. Sovietske rakety boli v 80. rokoch rozmiestnené aj v Československu. Vypovedanie dohody s polročnou lehotou oznámil Washington tento rok vo februári po obvinení, že Moskva dohodu porušuje. Rusko obvinenia odmieta. "Zo zániku zmluvy je výhradne zodpovedné Rusko," uviedol Pompeo vo vyhlásení zverejnenom dnes vo Washingtone. Porušovanie dohody Moskvou "ohrozuje tie najvyššie záujmy Spojených štátov, pretože vývoj a rozmiestňovanie rakiet porušujúcich dohodu je priamou hrozbou pre USA a ich spojencov a partnerov," konštatoval minister.
Moskva zopakovala záväzok prezidenta Vladimira Putina z tohtoročného februára, že ak s rozmiestňovaním nových rakiet stredného doletu nezačne Washington, Rusko to neurobí. Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov vo vyhlásení uviedol, že k tomuto moratóriu by sa mali pripojiť USA a NATO. "Navrhli sme USA a krajinám NATO zvážiť možnosť uverejnenia rovnakého moratória na rozmiestnenie rakiet stredného a krátkeho doletu, aké vyhlásil Vladimir Putin," uviedol po formálnom ukončení platnosti zmluvy Rjabkov. "Kým sa v tom či onom regióne neobjaví tieto americké prostriedky, Rusko sa zdrží rozmiestnenie svojich systémov," konštatoval.
Prezident Donald Trump na zánik zmluvy INF vo štvrtok reagoval vyhýbavo. "Uvidíme, čo sa stane," povedal novinárom. "Povedal by som, že Rusko chce s jadrovou zmluvou niečo urobiť, čo je v poriadku. Oni chcú niečo urobiť, rovnako ako chceme niečo urobiť my," vyhlásil šéf Bieleho domu.