Agentúru SITA o tom informoval hovorca bojnickej Zoo Jaroslav Slašťan, podľa ktorého otcovstvo potvrdili genetické testy. Rysa Wrana priviezli pred dvoma rokmi ako opustené mláďa v kritickom stave do Rehabilitačnej stanice Národnej Zoo Bojnice, kde bojoval o prežitie. O rok nato bol už pripravený na vypustenie do voľnej prírody a posilnenie populácie rysov vo Falckom lese v rámci európskeho projektu LIFE Luchs.
"Jeho váha po príchode do rehabilitačnej stanice dosahovala len 2,6 kg a iba vďaka rýchlej a odbornej pomoci expertného tímu Národnej zoologickej záhrady Bojnice sa ho podarilo zachrániť. Dorástol na krásneho mladého 17 kg rysa," povedal vedúci zoologického odboru Národnej zoo Bojnice Branislav Tám.
Mláďatá samice Maly a samca Wrana našli na území Falckého lesa zamestnanci nadácie Stiftung Natur und Umwelt Rheinland-Pfalz, partnera projektu, pomocou GPS údajov. Obe mláďatá vyšetrili a odobrali im DNA na určenie otcovstva. „Genetické testy potvrdili, že rys Wrano, ktorého sme vypustili v minulom roku, je otcom dvoch rysíčat. Narodili sa samici Mali okolo 25. mája,“ uviedol Tám.
Zoo Bojnice sa dlhodobo venuje ochrane a záchrane rysa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V roku 2015 sa zapojila aj do projektu LIFE Luchs - Reštitúcia rysov v Biosférickej rezervácii Falcký les, pretože slovenské rysy vypúšťané v Nemecku v 70-tych rokoch 20. storočia sa síce v Nemecku udomácnili, ale problémom začala byť malá genetická variabilita. Z rehabilitačného centra Zoologickej záhrady Bojnice na území Falckého lesa vypustili ochranári už osem rysov. Celkovo bolo vo Falckom lese vypustených 17 rysov. Národná zoo Bojnice sa stará o rysy od svojho založenia v roku 1955. Prvého rysa v zajatí v rámci celej Európy sa podarilo odchovať práve v bojnickej zoo v roku 1962.
Rys ostrovid je najväčšou mačkovitou šelmou Európy. Vyskytuje sa na niektorých izolovaných územiach v strednej a severovýchodnej Európe a v malej časti severnej Ázie. Na niektorých miestach je dnes vzácny a hrozí mu vyhubenie. Podľa oficiálnej správy pre Európsku komisiu žije na Slovensku 300 až 400 jedincov. Patrí tu medzi živočíchy, ktoré sú celoročne chránené.