Hovoria o nej ako o kalnom „hnuse“ a nechcú v nej kúpať svoje deti. V sobotu prasklo potrubie a niektoré rodiny zostali bez vody úplne. Na sociálnej sieti sa diskutuje, kde a prečo vznikol problém a či majú obyvatelia ohrozené zdravie. Nový Čas zisťoval, aká je situácia a čo na to kompetentní.
Miestni už niekoľko dní riešia problém s kalnou vodou a niekde pre prasknuté potrubie prestala tiecť úplne. Na sociálnych sieťach sa ľudia preto pýtajú, či im hrozia zdravotné problémy. Niektorí odkazovali aj na rozbor vody, v ktorom vyšli hrozivé hodnoty mangánu. Mária Kisková (57) z Bernolákova nám povedala, že jej začala tiecť „hnedá“ voda v sobotu. „Miestna lekáreň zverejnila rozbor, že voda nie je pitná. Situácia trvá dlhšie, pretože už vyše týždňa sa obyvatelia sťažujú na špinavú vodu,“ povedala Kisková.
Staré potrubie
Starosta Bernolákova Richard Červienka priznal, že počas 5 rokov v úrade takúto situáciu nezažil. „S Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS) komunikujeme denne. Nastala porucha na potrubí a preplachujú ho. Postihlo to Ivanku pri Dunaji, Chorvátsky Grob, ale najväčšiu poruchu riešia v Bernolákove,“ informoval starosta a dodal že na úrade tečie vyhovujúca voda a pre ľudí pristavili aj cisternu z BVS.
„BVS sa borí s problémami všade a staré potrubie by mali vymeniť, ale keďže nie sú peniaze, tak to len plátajú,“ uzavrel Červienka. BVS na internet zavesila oznam, že z dôvodu zvýšenej spotreby vody bola vykonaná regulácia siete. „Pri nej prišlo k neočakávanému zakaleniu vody v potrubí. Od nahlásenia sa vykonávajú preplachy, aby sa problém odstránil. Zakalenie nie je zdraviu škodlivé, avšak negatívne pôsobí na senzorické vlastnosti a mení sfarbenie a chuť vody,“ uviedla BVS.
Lekáreň Lilium, ktorá dala robiť rozbor vody nakoniec na facebooku uviedla: Od všetkých príspevkov, týkajúcich sa čohokoľvek iného ako konštatovania výsledku protokolu o rozbore vody z 1.8.2019 sa dištancujeme. Primárne išlo o uistenie občanov, že akékoľvek možné problémy súvisiace s prípravou liekov, na ktoré sme boli dopytovaní nie sú na mieste. Sami vodu z verejneho vodovodu konzumujeme. Nikto zo zamestnancov lekárne Lilium nikdy nepovedal, ze voda v Bernolakove nie je pitná. Výsledky analýzy, ktorú sme si dali na vlastné náklady spraviť, považujeme za konštatovanie faktu.
Čo hrozí po vypití vody
Etela Janeková, internistka
Mangán je zdravotne nevýznamným ukazovateľom, ktorý však nepriaznivo ovplyvňuje senzorické vlastnosti pitnej vody a spôsobuje jej hnedočiernu farbu. Objavuje sa vo vode vyluhovaním z pôd a niektorých odumretých častí rastlín. Umelé zdroje sú odpadové vody zo spracovania rúr a metalurgické závody. Na základe toho, že v Bernolákove je problém s potrubím, mohla byť hodnota mangánu v čase odobratia vzorky vysoká. Jeho hodnoty sú však premenlivé a ak by mal mať vplyv na zdravie, hodnoty by museli byť nad normou stále.
Mangán
- Sivobiely, tvrdý a krehký ťažký kov
- Dlhodobá expozícia organizmu voči nadmerným dávkam je toxická
- Denná odporúčaná dávka pre dospelých a mladistvých: 2 - 5 mg