Záťaž pociťujú najmä ľudia v pracovných pozíciách, kde sú teplu priamo vystavení. Od začiatku augusta platia nové pravidlá, ktoré by mali pomôcť zmierniť tieto riziká a lepšie chrániť zdravie zamestnancov.
Od prvého augusta platí nová vyhláška ministertva zdravotníctva, ktorá upravuje a spresňuje, ako má firma chrániť svojich pracovníkov pred vysokými teplotami, ale aj chladom. „Verím, že aplikačná prax ukáže, že táto vyhláška prinesie svoj efekt. Budeme naďalej monitorovať situáciu a v spolupráci so zamestnávateľmi, odbormi, budeme navrhovať ďalšie riešenia,“ uviedol predseda Smeru - SD Robert Fico.
Keďže možno očakávať, že teploty budú stúpať aj v budúcich rokoch, bude na to treba reagovať. „Zamestnávateľ musí v horúčavách postupovať v zmysle platnej legislatívy, samozrejme, je potrebné zabezpečiť pitný režim a pravidelné prestávky,“ uviedla Miriam Filová Špániková, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Firmy však môžu poskytovať aj viac ako im predpisy kážu.
„Množstvo zamestnancov ocení najmä ponuku firmou hradených nápojov nad rámec zákona,“ uviedla Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia. Ako dodala, minerálku, džús či iné nápoje na pracovisku má k dispozícii približne 28 percent zamestnancov.
Novinky v ochrane pred teplom
1. Zamestnávateľ sa musí postarať o to, aby obmedzil nepriaznivý vplyv tepla na pracovisku, aj keď ide o nevyhovujúcu stavbu nielen postupy pri práci.
2. Pri práci vo vnútornom či vonkajšom prostredí musí firma urobiť počas mimoriadne teplých dní (nad 30 °C) ochranné opatrenia.
3. Zamestnávateľ musí brať ohľad aj na individuálne rozdiely medzi pracovníkmi (najmä vek, zdravotný stav, fyzické schopnosti).
4. V prevádzkovom poriadku musí byť aj prostup predlekárskej prvej pomoci (napr. pri prehriatí, kolapse, úpale).
5. Podiel minerálnych nápojov, ktoré zamestnávateľ poskytuje zamestnancom v rámci pitného režimu pri záťaži teplom, má tvoriť najviac polovicu množstva nahrádzaných tekutín.
(Zdroj: UVZ SR)
Tieto opatrenia odporúča nová vyhláška
Zmena pracovného času
- začiatok pracovnej doby sa posunie na skorší čas, teda aj jej koniec
Prestávky v práci
- v ramci pracovnej doby môžu byť častejšie a dlhšie ako bežne
Dlhšia prestávka na obed
- kým bežne býva pol hodiny, môže sa predĺžiť napríklad na hodinu
Klimatizácia a vetranie
- ak je to možné, robiť v klimatizovaných priestoroch, prípadne aspoň zabezpečiť vetranie a zatienenie okien
Striedanie ľudí
- zamestnanci by sa mali častejšie striedať, aby neboli dlhodobo v teple
Sprcha v práci
- umožniť pracovníkom sprchovanie a ochladzovanie počas pracovnej doby
Vhodné oblečenie
- zabezpečiť pracovný odev vhodný do tepla, zmierniť podmienky na nosenie predpísaného oblečenia (napr. nemusia nosiť čiapku, dlhé rukávy či nohavice)
Čo, keď zamestnávateľ nedodržiava pravidlá
1. Prebrať problém so zamestnávateľom.
2. Obrátiť sa na odbory.
3. Poslať podnet na miestny príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Presne a jednoznačne identifikovať pracovisko (firmu, miesto) a opísať problém. (Zdroj:UVZ SR)
Firmy majú aj celozávodné dovolenky
Miriam Filová Špániková, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR
- V horúčavách je možné upraviť aj pracovnú zmenu, napr. posunúť začiatok pracovnej zmeny, príp. pracovnú dobu skrátiť. Ak je to z prevádzkových dôvodov nevyhnutné, môže zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky. Celozávodné dovolenky sa využívajú predovšetkým vo výrobnom sektore - teda v automobilovom priemysle, ale aj napr. v sklárskom, strojárenskom či elektrotechnickom priemysle. Vo firmách, kde nie je možné vzhľadom na kontinuálny charakter výroby odstaviť prevádzky (napr. chemický a energetický sektor), sa celozávodná dovolenka nečerpá, dovolenku si zamestnanci čerpajú po dohode so zamestnávateľom postupne, podľa prevádzkových možností.
Koľko zamestnancov dostáva extra nápoj
Bratislavský kraj: 37 %
Trnavský kraj: 25 %
Žilinský kraj: 24 %
Košický kraj: 24 %
Trenčiansky kraj: 22 %
Nitriansky kraj: 20 %
Banskobystrický kraj: 20 %
Prešovský kraj: 19 %
(Zdroj: Profesia, mimo bežnej pitnej vody)