Súčasťou nových zistení sú však aj odhalenia prepojení policajtov, funkcionárov či prokurátorov na pochybné osoby typu Marián Kočner. Možno aj preto sa, napriek viacerým úspechom mužov zákona, dôvera verejnosti v políciu od minulého roka vôbec nezmenila. Čím to je?
Prieskumy Eurobarometra sú spôsobom, ako zistiť názory Slovákov a iných členov krajín na dianie doma i v Únii. Napríklad sa nás každoročne pýtajú, ako veríme polícii či nášmu právnemu systému. Priemer v EÚ v prípade justície je 52 %, my sme dosiahli 33 %.
Ešte horšie je to s dôverou v políciu. Priemer krajín Únie je 72 %, u nás mužom zákona verí len 45 %, čo je spoločne s Rumunskom najmenej v EÚ. Hoci sú tieto čísla alarmujúce, je tu aj jedno pozitívum. „Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stúpla dôvera v právny systém u nás z 25 na 33 %, čo je najväčší skok za rok a pol od roku 2004, keď sa tieto dáta začali zbierať,“ uviedla Transparency International. Tento skok pripisujú výmenám na pozíciách ministra vnútra či policajného šéfa. Prečo však justícia v očiach ľudí stúpa a polícia nie?
„Môže to byť tým, že v prípade, ak je niekto odsúdený za to, že porušil zákon, to médiá prezentujú ako rozhodnutie súdu. Teda akoby súdy získavali pozitívne body aj za prácu polície, ktorá často vyšetruje veci neviditeľne,“ vysvetlil sociológ Martin Slosiarik. Hovorkyňa prezídia Denisa Baloghová uviedla, že na zlepšení pracujú: „Dôvera v políciu však stojí na práci každého jedného policajta, s ktorým občan prichádza do styku.“