Varovania meteorológov sa naplnili a ľudia na východe tak museli v stredu v podvečer bojovať s následkami intenzívnych zrážok, krupobitia a valiaceho sa bahna. Na mnohých miestach stúpla voda a záplavy spôsobili škody najmä v Rožňave, Gemerskej Polome, Henckovciach a Nižnej Slanej.
„Prišlo to naraz. Začalo pršať a rýchlo sa to zmenilo na prietrž, keď sa voda valila z cesty do našich záhrad,“ povedal Ján Janco (59) z Henckoviec. Jeho sused Štefan Revaj (65) tiež ratoval, čo sa dalo: „Tieklo to neustále zhora a nedalo sa to zastaviť. Zbieral som sliepky, ktoré lietali ako zjašené a kohúta som ledva zachránil. Odplavilo úrodu a dokonca aj ťažké železničné podvaly! Niečo také som ešte nezažil. V roku 1972, keď som tu ešte nebýval a boli tu povodne, tak sa na hladine člnkovali a teraz sa to zopakovalo. Táto skaza trvala asi pol hodiny. Už upratujeme a všetci sa bojíme, aby sa to nezopakovalo.“
Novú cestu, kde asfalt položili len nedávno, museli smerom do Gemerskej Polomy čistiť od nánosov bahna ťažkými mechanizmami ešte aj vo štvrtok. Svoje si však užili aj v rožňavskej časti Nadabula, kde sa miestny potok vylial na cestu aj do záhrad.
„V utorok bola búrka a v stredu cestu očistili pracovníci Technických služieb. Večer sa to zopakovalo, zatiahlo sa, pršalo veľmi intenzívne. Prúd vody bol veľmi silný a z lesa privalilo aj bahno,“ povedal rožňavský poslanec Roman Ocelník, okolo domu ktorého si dažďová voda tiež urobila koryto.
Búrka priniesla krúpy a silné nárazy vetra
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal varovanie pred povodňami práve pre Gemer, konkrétne okres Rožňava, pričom silná búrka potom smerovala ďalej na východ. SHMÚ tiež informoval, že supercela priniesla intenzívne zrážky, miestami aj krúpy a silné nárazy vetra. Lokálna prívalová povodeň však nastala len v časti tohto okresu pri rieke Slaná, kde presiahla hladinu dvoch metrov. Búrka so silnými zrážkami neminula ani niekoľko obcí na Spiši pri Nálepkove. Pre výdatný dážď a nánosy bahna bola cesta medzi obcami Gemerská Poloma, Henckovce a Nižná Slaná neprejazdná. Hasiči v Košickom kraji v súvislosti s búrkou v okresoch Rožňava a Spišská Nová Ves zaevidovali spolu 14 výjazdov.
Čo je Supercela
Supercela je meteorologický jav, ktorý obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy búrky. Na radare ju charakterizuje mezocyklóna, čiže vír. Supercely bývajú sprevádzané divokým počasím – obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou. Supercely sa v Európe vyskytujú pomerne vzácne, v poslednom čase však nie sú neobvyklé.