Okrem slnka a vody k letu neodmysliteľne patrí aj skvelé jedlo. Hlavne počas dovoleniek a výletov si radi doprajeme niečo výnimočné. Ak však trpíte vy alebo vaše deti potravinovou intoleranciou, práve dovolenky sú obdobím, v ktorom by ste mali zvýšiť ostražitosť. Môžete sa tak vyhnúť zbytočným komplikáciám mimo domova a užívať si slnečné dni v pohode a dobrej nálade bez zdravotných nepríjemností.
Ako si všimnúť prvé príznaky
Možno ani netušíte, že intoleranciou, teda precitlivenosťou na niektorú potravinu, trpíte. Ak na sebe či dieťati po jedle spozorujete napríklad únavu či bolesť hlavy, kožné problémy alebo ťažkosti s trávením, môže ísť o intoleranciu. Tú môže odhaliť jednoduchý krvný alebo kožný test. „Je náročné intoleranciu rozoznať, pretože sa môže prejaviť aj niekoľko dní po požití danej potraviny. Ideálna je preto včasná diagnostika jednoduchým testom a odstránenie problémových potravín z jedálnička. Napríklad v strave detí sú najbežnejšie rizikové potraviny kravské mlieko, vajíčka, pšeničná múka, orechy, strukoviny či ryby,“ spresňuje doktor Vladislav Abaffy zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktoré je odborným garantom projektu Život bez obmedzení .
Plnohodnotné a chutné náhrady
Intolerancia na niektoré potraviny neznamená koniec sveta ani dovolenky. Navyše, jedna z najrýchlejšie rastúcich sietí potravín KRAJ ponúka širokú paletu produktov, ktoré môžu klasické rizikové potraviny plnohodnotne nahradiť. Vy sa nimi môžete vyzbrojiť pred cestou na dovolenku, alebo ich nabaliť vašim deťom k starým rodičom spolu s rýchlymi receptami a zoznamom nevhodných potravín . Určite im tak ušetríte čas strávený pri hrncoch a deťom prípadné zdravotné ťažkosti. Rovnako nezabudnite upozorniť aj organizátorov detského tábora na stravovacie špecifiká vášho dieťaťa.
A ako na to?
Kravské mlieko môže pri príprave jedál nahradiť ryžové, sójové či ovsené mlieko, kozie alebo ovčie mlieko, prípadne mlieko s nízkym obsahom laktózy. Pšeničným produktom konkurujú výrobky napríklad z ryžovej, kukuričnej, pohánkovej či ražnej múky alebo zemiaky. Ak chystáte na výlet domáci koláč, vajcia nahradíte napríklad banánmi, cícerovou alebo sójovou múkou či agarom.
Čo si pripraviť na výlet
Základom je čerstvosť. Ak si chystáte jedlo na cestu, ale aj ak sa plánujete najesť v reštaurácii, vyvarujte sa polotovarov či opakovaného prihrievania jedla. Ideálne, ak siahnete po čerstvých potravinách, prípadne si pripravíte na cestu jedlá na studeno. Existuje množstvo receptov na rôzne druhy šalátov, príloh alebo polievok, ktoré sa dajú zjesť na cestách aj bez prihrievania. A v horúcich letných dňoch to môže byť aj vítané osvieženie.
Prvá pomoc
Maškrtám, ktoré na vás počas dovolenky číhajú na každom kroku, sa odoláva len ťažko. Ak nemáte pri sebe špecifické lieky, ktoré vašu intoleranciu zmiernia, zbytočne neriskujte. Kým v prípade alergií existujú lieky na zmiernenie alergickej reakcie, pri diétnej chybe v prípade intolerancie prvá pomoc neexistuje. „Ak ste skonzumovali niečo, čo nesmiete, tráviace problémy sa dostavia tak či tak. Nepomôže vám veľmi ani čierne uhlie, hoci dokáže do seba absorbovať toxické produkty, ktoré vznikajú v tenkom čreve,“ upozorňuje doktor Vladislav Abaffy . Ako ďalej radí, jediným riešením je dodržiavať diétny režim, kým sa problémy nestratia. Podceňovať sa neoplatí ani pitný režim, denne by ste mali vypiť 2-3 litre tekutín. Čerstvá nesýtená voda je pritom zdravšia ako balená.
Ďalšie tipy a rady k téme potravinovej intolerancie nájdete aj na https://www.facebook.com/zivotbezobmedzeniskrajom