Okrem hereckých špičiek tento významný míľnik našej histórie mladým ľuďom už čoskoro priblížia aj ich vzory z televíznych obrazoviek. Tých rozhodnutie Audiovizuálneho fondu, ktorý odmietol na projekt finančne prispieť, lebo ho považuje za „márny“, pobúrilo. Čo mu rozhnevaní Katarína Knechtová (38), Matej Sajfa Cifra (40), Ján Koleník (39) či Mária Čírová (30) odkazujú?
Po prvej minisérii z roku 2014 prišlo na rad pokračovanie, pričom tvorcovia sa opäť rozhodli pre známe tváre. Po nakrútení šiestich poviedok sa však museli uchýliť k založeniu verejnej zbierky, keďže neuspeli so žiadosťou o finančný príspevok z Audiovizuálneho fondu.
Toto rozhodnutie síce rešpektujú, ale s argumentáciou v jednom z odôvodnení zamietnutia dotácie, že „projekt bez sprievodného elementu sa mi zdá márny“, nesúhlasia. Rovnako tak aj ďalší umelci, vystupujúci v pásme príbehov hrdinstva obyčajných ľudí. ,,Je to výsmech do očí ľuďom. Je mi z toho smutno,“ hnevala sa pre Nový Čas speváčka Katarína Knechtová. Podobný názor majú aj jej kolegovia Koleník, Sajfa či Čírová.
- Postoj Audiovizuálneho fondu k tomuto projektu je pre mňa absurdný. Je to výsmech do učí ľuďom a vlastne nám všetkým, ktorí sa na ňom nejakým spôsobom podieľame. Teda ľuďom, ktorým záleží na tom, aby sa na dôležité veci v rámci našich dejín nezabúdalo, obzvlášť v tejto dobe. Je mi z toho smutno.
- Myslím si, že je to téma, ktorá je extrémne zaujímavá. Ten projekt vôbec nie je márny, lebo si myslím, že príbehmi SNP naozajstných bežných ľudí má čo povedať aj súčasným mladým ľuďom.
- Podľa mňa tento projekt určite nie je márny. Lebo všetko, čo súvisí s našou históriou, je dobré priniesť našej novej mladej generácii.
- Podrobnosti síce nepoznám, ale myslím si, že by bolo dobré práve takéto projekty a témy podporovať. Účinkovali sme tam bez nároku na honorár práve preto, lebo je nutné si históriu pripomínať.