Aj po tomto čase, čo rodina Púpavovcov z Dolnej Strehovej (okr. Veľký Krtíš) prišla pri tragédii v Bani Handlová o milovaného Petra († 40), stále na neho spomínajú. Jeho manželka Monika a sestra Eva doteraz nedokážu o jeho smrti hovoriť. Ťažko hľadá slová aj strýko Ján (77), ktorý mal so synovcom veľmi dobrý a blízky vzťah. Zároveň prezradil, že stačil okamih a Peter mohol stále žiť...
Banícky záchranár Peter mal v osudný deň 10. augusta 2009 akoby zlú predtuchu. Podľa slov jeho rodiny si chcel vymeniť službu, aby nemusel ísť do Handlovej. Chcel totiž pracovať na prerábaní domu, kde žil s manželkou a so synom. Napokon ho jeden z jeho kamarátov prehovoril, všetci traja tam však našli smrť.
„Peťo bol veľmi zručný. Čoho sa chytil, to mu išlo odruky. Sám si prerábal dom. Vtedy chcel robiť na kuchyni, no osud mu to už nedoprial. Nestihol sa tešiť z prerobeného domčeka,“ hovorí smutne Petrov strýko Ján. Sestre Eve sa už len pri zmienke o Peťovi objavia slzy v očiach. Smutne opisuje, že ešte pred odchodom do Handlovej jej bol ukázať kachličky, ktoré kúpil do domu.
„Ako keby sa chcel vtedy rozlúčiť. Viac sme ho živého nevideli,“ spomína Eva a na tele jej nabehnú zimomriavky. O svojom milovanom bratovi, s ktorým mala skvelý vzťah, ani po toľkých rokoch nedokáže hovoriť. Spomienky sú pre ňu stále príliš čerstvé a neskutočne bolestivé. Rovnako je na tom aj vdova po Petrovi Monika. Rodina sa o nešťastí v bani dozvedela z rádia.
„Vedeli sme, že Peťo chodí do Handlovej ako záchranár. Zisťovali sme, či nemá službu, a jeho žena nám to potvrdila,“ ozrejmuje Ján. Rodinu potom čakali dlhé hodiny neistoty a strachu. Až neskôr sa dozvedeli, že ani jeden z 20 baníkov neprežil. V Bani Handlová vybuchol uhoľný plyn, pričom 11 banských záchranárov a 9 baníkov bolo namieste mŕtvych.
Odišiel mladý ako jeho otec
Jeho mama Margita nechcela veriť, že sa niečo také mohlo stať. „Stále dúfala, že sa jej syn vráti domov. Kým jeho telo nevytiahli a nebolo testmi DNA potvrdené, že Peťo je mŕtvy, stále čakala a dúfala. Myslela si, že sa niekde schoval a prežil. Uverila až vtedy, keď boli dôkazy,“ potvrdil strýko. Práve mama, ale aj manželka Monika a ich syn znášali Petrovu smrť nesmierne ťažko. Margita sa deväť rokov trápila, no minulý rok zomrela.
„Peťova manželka žila po jeho smrti len pre syna. Nikoho si nenašla. Síce ich baňa odškodnila, no život človeka nenahradia žiadne peniaze,“ dodal Ján, ktorý občas nahrádzal synovcovi aj otca. Petrov totiž zomrel, keď mal iba 13 rokov. Bol baník a syn šiel práve v jeho šľapajach. „Napokon tiež zomrel mladý ako jeho otec,“ povie smutne dedko, ako ho familiárne volá rodina. Na šikovného synovca myslí každý deň.
„Hlavne keď idem na cintorín. Vedľa jeho hrobu je brat a stále, keď vidím Petrovu podobizeň na pomníku, spomínam na tragédiu, ktorá nám ho tak skoro zobrala,“ povie zronene a dodáva: „Neveríme, že sa po toľkých rokoch ešte nájde vinník tej obrovskej tragédie. My sa už nikdy nedozvieme, kto za to mohol.“
Spolu s Petrom Púpavom zahynuli v Handlovej aj jeho kamaráti a kolegovia z bane vo Veľkom Krtíši Róbert Nagy († 48) a Róbert Rég († 38). Do služby išiel s nimi aj Zsolt Zaťko (45) z Olovár, ten sa však na zásahu nezúčastnil a ostal s lekárom v Prievidzi, čo mu zachránilo život. V histórii Bane Dolina to bol prvý prípad, keď zamestnanci zahynuli pri záchrannej akcii v inej bani.
Nikoho neodsúdili
Podľa baníka Miroslava Masarika (54), ktorý akoby zázrakom nešťastie prežil, nebol za výbuch v Handlovej právoplatne odsúdený nikto. Troch ľudí obžalovali, no prípadný trest je v nedohľadne. „Jeden dostal päť rokov, druhý šesť a tretí osem. Na Kraji to zamietli a znovu sa to vrátilo na Okresný súd do Prievidze. Bolo jedno pojednávanie a teraz to stojí,“ povedal Miroslav. Vláda krátko po tragédii rozhodla, že odškodnia 41 osôb sumou 33 000 € - peniaze malo dostať 17 žien, dve družky a 22 nezaopatrených detí.
Čo sa stalo v roku 2009
- výbuch v Bani Handlová zapríčinila explózia uhoľného plynu, ku ktorej došlo 10. augusta 2009
- nešťastie sa stalo ráno o 9.30 hod. v šachte Východ uhoľnej bane v meste Handlová
- explózia usmrtila 20 ľudí: 9 baníkov a 11 banských záchranárov
- ďalších 9 baníkov, ktorí boli v šachte, bolo zranených