Reklama

Witold sa dobrovoľne nechal zavrieť v Osvienčime: Z tábora smrti chcel dodávať správy odboju

Witold sa dobrovoľne nechal zavrieť v Osvienčime: Z tábora smrti chcel dodávať správy odboju

Zdroj: getty images

Reklama

V nacistickom koncentračnom tábore Ausch-witz skončili nedobrovoľne státisíce väzňov. Jeden tam však išiel sám od seba. Poľský dôstojník Witold Pilecki sa tam nechal zavrieť, aby podával správy odboju.

Pileckého činy teraz mapuje nová kniha. Narodil sa v roku 1901 a v armáde bol od roku 1919. Po porážke Poľska v roku 1939 založil prvú odbojovú organizáciu, z ktorej sa neskôr stala ilegálna Armia Krajowa.

V roku 1940 sám prišiel s plánom, že sa nechá zatknúť, aby ako väzeň mohol posielať správy z nového tábora v Osvienčime. Odbojári totiž o tom, čo sa tam deje, nemali žiadne informácie. Pilecki sa tam stal svedkom postupnej premeny na vyhladzovací tábor. Videl, ako z transportov posielajú deti a starcov rovno na smrť.

Keď sa pomery stali neznesiteľnými, v apríli 1943 sa mu podarilo ujsť. Zároveň chcel odbojové hnutie presvedčiť, aby do tábora poslali zbrane a pomohli väzňom vzbúriť sa. Jeho správa sa dostala aj do Londýna a bola vôbec prvá z Osvienčimu – ešte pred Slovákmi Vrbom a Wetzlerom. Opisoval plynové komory, selekciu väzňov i lekárske experimenty. V Londýne mu však neverili a mysleli si, že preháňa.

Pilecki sa naďalej ukrýval ako partizán a v lete 1944 sa zapojil vo Varšavského povstania. Prežil aj to. Kto by si však myslel, že po vojne sa dočkal šťastného konca, je na omyle. V máji 1948 ho komunisti po vykonštruovanom procese popravili. Jeho hrob dodnes nie je známy.

Poľský hrdina

* narodil sa 13. mája 1901

* 7. apríla 1931 sa oženil s Máriou Ostrowskou, mali syna a dcéru

* 19. septembra 1940 sa naschvál nechal zatknúť pri nemeckej razii

* v tábore Auschwitz mal číslo 4859

* v noci z 26. na 27. apríla 1943 ušiel

* v auguste a septembri 1944 bojoval vo Varšavskom povstaní

* 8. mája 1947 ho zatkla komunistická tajná polícia

* 25. mája 1947 bol popravený strelou do hlavy

Autor: Nový Čas, bar

Súvisiace